Laptop mu ? Masaüstü Bilgisayar mı ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Laptop mu ? Masaüstü Bilgisayar mı ?
Bilgisayar

Laptop mu ? Masaüstü Bilgisayar mı ?

Bu tartışma diziüstü bilgisayarların hayatımıza girdigi andan beri devam etmektedir. Gerek halk arasında gerek internet ortamında devam eden bu tartışmaya pcwebim ailesi olarak açıklık getirdik .Bize göre bilgisayar ihtiyaca göre alınır. Yani bilgisayar iş görmek için alınır.

Dizüstü bilgisayar ; Dizüstü bilgisayarın en büyük faydası alıp çantasına koyup istediğiniz yere götürülmesidir. Bunun dışında ise masaüstü bilgisayarın yaptığı herşeyi yapmaktadır. İnternete girebilir, video izleyebilir, hatta oyun dahi oynayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın en büyük eksi tarafı ise oyun oynama sıkıntısıdır. Oyun oynarken bilgisayarınız ısınabilir. Bu ısı anakart üzerine yayılarak anarkartın gevşemesi ve üzerinde bulunan ekran çipini veya işlemci çipini yerinden oynatarak pinlerinin yer değiştirmesi veya yerinden çıkmasını sağlar.Bu durum tabiki de bizim aleyimizedir. Çipin pinleri yerinden çıkarsa çip iş görmemeye başlar. Bu durumda cihaza BGA denilen çip onarımı yapılmak zorundadır.Onunda 6 aylık ömrü vardır.Tabiki iyi bir BGA yapıldı ise cihaza ömrü 1 yıla kadar çıkmaktadır.Eğer bilgisayarınız yanınızda götürmek istiyorsanız ve fazla oyun oynamayan biriyseniz dizüstü bilgisayar sizin için idealdir.
Masaüstü bilgisayar ; Masaüstü bilgisayarın en tek eksik yanı taşınabilir olamamasıdır.Bir bilgisayardan beklenilen her görevi yerine getirir.En büyük avantajı ise oyun oynayabilmeniz ve oyunlar büyük performans sağlamasıdır.Fazla ısınmaması ve sogutulması kolaydır.Özellikler oyun oynayan arkadaşlar için masaüstü bilgisayar kesinlikle idealdir.İstediğiniz zaman grafik kartını veya işlemcisiniz değiştirebilirsiniz.Arıza yapma durumu ise dizüstü bilgisayara karşı daha azdır.Parçaları portable olan masaüstü cihazlar paraçaları arıza yaptığında ise kolaylıkla değiştirilebilir olmasıdır.Bunların dışında ise masaüstü bilgisayarların temizliği oldukça kolaydır.Dizüstü bilgisayarlara göre temizlenmesi kolay ve pratiktir.
Burda size önereceğimiz sistem, ihtiyaca göre bilgisayar alınmasıdır. Her bilgisayar her zaman aynı işi yapmaz. Donanım farkındalığı vardır. Masaüstüler daha performanslı çalışırken dizüstü cihazlar masaüstülere nazaran daha az performanslıdır.Ama önerimiz ihtiyaca göre cihaz alınmasıdır.Uzun ömürlü, oyun oynanacak bir cihaz istiyorsanız masaüstü öneririz.Fakat yanımda taşıyacağım, oyun oynamayı sevmiyorum diyorsanız dizüstü bilgisayar öneririz.Oyun performansı derken dizüstü bilgisayarları çok küçümsememek gerekir.Çünkü dizüstü bilgisayarlarda oyunları açar ve oynar.Ama yukarıda belirttiğim gibi aşırı ısıdan problem çıkartabilir.Yani oyun oynanan bir dizüstü bilgisayarın ömrü fazla uzun olmayabilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap