Kredi kartlarının taksit özelliği hakkında neler bilmeliyim | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Kredi kartlarının taksit özelliği hakkında neler bilmeliyim
Tanıtım Yazısı

Kredi kartlarının taksit özelliği hakkında neler bilmeliyim

Kredi kartı günümüzde alışverişlerde kullanılan en önemli ve en fazla kullanılan sistemdir. Genelde insanlar bazen yanlarında nakit para taşımak istemediklerinden kredi kartı kullanırlar. Kimi zamanda sadece bu kartın avantajlarından yararlanabilmek için taksitlere böldürüp öyle alışveriş yaparlar. Bu tamamıyla kişiye kalmış olan bir durumdur. Kredi kartından taksit yapmak,taksit periyotları, faiz oranları, kredi kartı limiti arttırma gibi işlemlerin birçoğunu kişiler şubeye gitmeden ATM veya internet bankacılığı yoluyla da yapabilmektedirler.

Bundan dolayı kredi kartının kullanımı bir hayli çoğalmıştır. Artık kişilerde sadece bir tane kredi kartı değil birden fazla kart mevcuttur. Piyasada nakit paranın dönmediği durumlar bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar piyasalarda nakit para dönmemiş olsa da kredi kartlarının piyasaya canlılık getirdiği bu şekilde kişinin alışveriş oranının arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü genelde insanlar gerek giyim alışverişinde gerekse kuyumcu, elektronik sektörü ve daha birçok sektörde bu kredi kartlarının sağlamış olduğu taksit avantajlarından yararlanırlar. Bu vesileyle daha küçük miktarlarda vadelere bölünerek alışverişlerini tamamlarlar.

Kredi kartı bu manada kişilere ödeme kolaylığı sağlar. Kredi kartının hesap kesim tarihi geçtiği gün alışveriş yapan kişi ödemeyi bir sonraki ay yapacağından böylelikle yakın arkadaşına yada ailesine hediye, yada ihtiyacı olan bir şeyi ertelemeden rahatlıkla alabilir.

Taksit Periyotları

Kredi kartıyla düzenli alışveriş yaptığınızda ve bunların ödemelerini de düzenli olarak yaparsanız bu kartlar gerçekten avantajlıdır. Fakat düzenli bankaya ödeme yapmıyorsanız üzerine gecikme faizi eklenerek ekstre geleceğinden ödemelerde zorluk yaşayabilirsiniz. Yapacağınız harcamalara göre kredi kartından oluşturacağınız taksit sayısını kısa tutmanızda fayda vardır. Taksit sayıları şöyle olmaktadır:

  • 3 ay
  • 6 ay
  • 9 ay
  • 12 ay

Kredi kartı harcamalarınızı düzenli tutmanız oldukça önemlidir. Çünkü unutulan harcamalar zamanı geldiğinde kredi kartı ekstrenizin fazla olmasına neden olur. Sizlerde küçük bir ajanda tutarak yaptığınız harcamaları, vadelerini not almalısınız. Böylelikle ay içinde ne kadar kredi kartı kullanmışsınız ve kaç ay taksitiniz var biliyor olursunuz. Kredi kartından taksit yapmak, taksit periyotları,faiz oranları, kredi kartı limit arttırma gibi tüm işlemler kredi kartınızın size sunduğu avantajlardır. Tüm bu işlemleri kontrollü kullanırsanız dilediğiniz şekilde kredi kartı limit arttırma işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Genelde bankaların ve işletmelerin anlaşması dahilinde 3 veya 6 ay gibi periyotlarda harcama yapabilirsiniz.

Faiz Oranları

Bankaların sunmuş olduğu kredi kartı harcamalarında yasa gereği akaryakıt, gıda, kozmetik gibi kategorilerde kesinlikle taksit uygulaması yapılmamaktadır. Bu sektörler dışında tüm yerlerde işletmenin belirlemiş olduğu ve bankanızın size sunmuş olduğu taksit avantajları olmaktadır. Fakat taksitler için banka belli oranlarda faiz almaktadır. Güncel faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gereğince belirlenmiş oran 1.40 olmaktadır.

Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartıyla düzenli alışveriş ve ödeme yapan kişilerin belli oranlarda banka tarafından limitleri arttırılmaktadır. Kredi kartından taksit yapmak, taksit periyotları, faiz oranları, Kredi kartı limit arttırma gibi işlemler banka tarafından sizlere sunulan işlemlerdir. Sizlerde bu işlemleri internet bankacılığından yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap