Kedilerin Laptop Üzerinde Yatmasının Sebepleri | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » Kedilerin Laptop Üzerinde Yatmasının Sebepleri
Genel

Kedilerin Laptop Üzerinde Yatmasının Sebepleri

Sizin de kediniz sürekli laptop üzerinde uyuyorsa ya da uyumaya çalışıyorsa gelin bunun sebebine beraber göz atalım.

Hayatımızda yeri büyük ama kendileri minik olan dostlarımızla aynı evi, odayı paylaşırız. Aynı ortamda bir canlı ile yaşamak farklı bir sorumluluk getirmektedir. Bu kedi değil de normal bir ev arkadaşınız da olsa oluşabilecek bir sorumluluktur.

Genellikle kedi dostlarımızı severken arkadaşlarımızla şakalaşır gibi ani hareketler ile beraber sert bir şekilde sevgi gösterdiğimizi düşünürüz. Oysa böyle durumlarda miniklerimizin canını sıkabilir, keyiflerini kaçırabiliriz. Bu durumların önüne geçmek için ilk olarak kedimize nazik, sakin bir şekilde yaklaşmalıyız. Ufak hareketlerle dokunmaya, sevmeye başlayarak size güvenmesini sağlayabilirsiniz. Güven sağlamaya çalışırken kendisinin tepkilerini seyrederek durum analizi yapabilirsiniz. Kendisi de sizi koklamaya, yanaşmaya çalışırsa, sokulursa size doğru durum olumludur.

Olumlu sonucu aldığınızda baş kısmına ve özellikle kulaklarının arka kısımlarına ağırlık verin ve bir süre bu bölgeleri okşayın, sevin çünkü bu bölgeler en hassas, en çok hoşlandıkları bölgelerdir. Sonrasında ise baş kısmından kuyruğuna kadar yavaşça elinizi gezdirebilirsiniz fakat aksi hareketi denemeyin. Kuyruktan baş kısmına doğru elinizi götürmeniz yani tüylerini ters yönde taramış olmanız minik dostlarımızı huzursuz edecektir, rahatsız olacaklardır. Empati kurulduğunda ise bizlerde de aynı durum söz konusu oluyor. Örneğin; normalde saçımızı sürekli sağa yatırıyorsak sola yatırdığımızda rahat etmeyiz, beğenmeyiz ve keyfimizi kaçırabilir. Bu sebeple minik canlara dikkat etmeli, özen göstermeli ve ilgilenirken de dikkatli ilgilenmeliyiz.

Kedilerimizi severken hırlamaları da söz konusu olabilir ama endişelenmeyin. Sevgi gösterdiğiniz esnada hırlamaları kendilerini daha çok sevmeniz için serzeniş gibi bir durumu ifade eder. Yine de kontrol amaçlı anlık durmanız ve yavaşça dokunmanız bu konuda daha emin olmanızı sağlayabilir. Eğer hala kendini sevdiriyorsa evet hoşuna gittiği için hırlıyordur. Yüksek bir hırlama olursa bile çok hoşuna gittiği anlamına gelebilir fakat yüksek sesli olması aynı zamanda aşırı rahatsızlık duyduğu şeylerden dolayı da olabildiği için dengeyi iyi sağlamak gerekir.

Durumlara ek olarak bir de bilirsiniz ki bizler bilgisayar kullanırken, kitap okurken direkt önümüze atlayıp bilgisayarla ya da kitapla aramıza girebiliyorlar. Bunun sebebi uzun süre dikkatli bir şekilde odaklanmamızdan kaynaklı olabiliyor. Kedilerimiz bizim uzun süre ekrana ya da kitaba baktığımızı fark ettiklerinde ilgiyi üstlerine çekmek için kendilerini bu şekilde ön plana atabilirler. Kıskançlık gibi bir durum söz konusu oluyor diyebiliriz 😊

Laptop kullanırken bilirsiniz ki klavyenin üstüne gelip bir de uyurlar hatta bu durum diğerlerine göre daha sık yaşanır. Yaşanılan bu durumu Miyavliyo ekibi ile yaptığımız buluşmada tartıştık ve “Kediler neden laptop üzerinde yatarlar?”, “Hangi kediler laptop klavyesinin üstünde yatar?”, “Kedi cinslerine göre farklılık söz konusu oluyor mu?” gibi soruların yanıtlarıyla ilgilendik, araştırmaların sonuçlarını ise siz değerli minik dostlarımızın aile üyeleriyle paylaşma ihtiyacı duyduk.

  1. Laptop üzerinde oturmalarının ilk sebebi ilgi çekmek içindir.

Bahsettiğimiz gibi kedinizin yanında uzun süre başka bir şeyle ilgilenmeniz kedinizi önemsemediğinizi, onunla ilgilenmediğinizi hissettirir ve kendilerini sevdirmek isterler bu sebeple de odaklandığınız işin ortasına atlamaları mümkündür 😊

İlgi isteme farklılığı söz konusu olduğunda ise kedi cinsleri arasında neredeyse herhangi bir fark yoktur diyebiliriz. Genel olarak ortak yaşam alanı olan her birey, her canlı ile karşılıklı bir sorumluluk söz konusu olduğu için hemen hemen her kedi aynı tepkiyi verecektir. Bu sadece bazı kedilerde daha az bazı kedilerde daha çok olabilir.

  • Laptop üzerinde yatmalarının ikinci sebebi ise vücut ısılarını dengelemek içindir.

Minik dostlarımızın vücut sıcaklıkları bizlere göre daha yüksektir. İdeal vücut sıcaklıkları 38-39 arası derecedir. Sıcaklıkları 37,8’e düşse bile miniklerimiz için bu durum tehlike arz edecektir. Daha düşük sıcaklıklarda bölgesel donma söz konusu olabilir. Patileri ve kulakları donarak zarar görebilir ve durum uzun sürerse tüm vücuda yayılması mümkündür.

Vücut ısılarını korumak için haliyle sürekli bir enerji tüketimi oluyor. Çalışan bir bilgisayarın sıcaklığı bilgisayarınıza göre değişmekle beraber 40-50 ya da fazla sıcaklıklara kadar çıkabiliyor, minik dostlarımız da bunu hissettikleri için gelip üzerine yatarlar ve böylelikle daha az enerji harcayarak daha keyifli bir uyku alabilirler. Dolayısıyla miniklerimizin bilgisayarların üstüne gelmelerini anormal karşılamayalım, sevelim ve hep onları sıcacık tutalım, canlarına değer verelim.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap