Kablolu Ağlar Nasıl Kablosuz Hale Getirilir? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayarİnternet » Kablolu Ağlar Nasıl Kablosuz Hale Getirilir?
Bilgisayar İnternet

Kablolu Ağlar Nasıl Kablosuz Hale Getirilir?

Geçmiş zamanlarda internet ağına bağlanabilmek için, kablolu ağlar vazgeçilmez bir şarttı. İnternet ortamının yaratılması için modem telefon ve bilgisayara bağlanarak erişim sağlanmaktaydı.

Gelişen teknoloji sayesinde artık internet kablosuz olarak hizmet vermektedir. Genellikle masaüstü bilgisayarlar kablolu ağları desteklerken, mobil cihaz ve tabletler ile kablosuz ağ çok rahatlıkla kurulmaktadır.

Bilindiği gibi internete erişmek için mutlaka bir ağ üzerinden bağlantı kurulması gerekir. Artık birçok mekanda kablosuz ağ bulunduğundan tüm kullanıcıların wifi desteği açık konumda bulunmaktadır. Teknoloji artık kablolu ağlarında kablosuz ağa dönüştürerek devrim yaratmaktadır.

Dilerseniz şimdi kablolu ağların nasıl kablosuz bir ağa dönüşeceğini kısaca anlatalım.

 

Kablosuz Ağ Nasıl Oluşturulur?

Kablolu bir ağı kablosuz bir ağ bağlantısına dönüştürebilmek için ihtiyacımız olan tek şey erişim noktası adı verdiğimiz cihazlardır. Erişim noktası cihazları elektrik ile çalışmaktadır. Cihazın üzerinde bulunan minik ışık yandığında cihaz kullanıma hazır demektir. Cihaz ile ağ bağlantısı bulunan modemden veri alışverişi kurduktan artık kablosuz ağ bağlantısı çok kolay bir şekilde kurulacaktır. Ancak kullanıma başlamadan önce bazı önemli ayarların internetinizin arka planından düzenlenmesi gerekecektir.

Özellikle ağa belirli bir şifre atamanız, internetinizin kullanımını önleyecektir. Aksi takdirde wifi ile erişimi oldukça kolay olacak böylelikle birçok kişi ağınızdan internet bağı kurabilecektir. Eğer internet arka planına giremiyorsanız cihazınızın teknik servisinden yardım almanız yeterli olacaktır.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap