İyi Gibi Görünen Kötü Programlar | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » İyi Gibi Görünen Kötü Programlar
Bilgisayar

İyi Gibi Görünen Kötü Programlar

uTorrent: Popüler BitTorrent aracı uTorrent’in kurulumunda Bitcoin para aşırma aracı olan Epic Scale ile birlikte gelmekte. Program kurulduğu bilgisayarlardan üçüncü parti sirketlere para kazandırmakta.

Superfish: Çin’in bilgisayar devi Lenovo, geçtiğimiz yıl bazı kullanıcılarının notebook’larına Superfish adında bir reklam yazılımı ve bunun haricinde 200’ün üzerinde tarayıcı eklentisi paketledi. Superfish, HTTPS güvenliğini kırmakta, webmail ve çevrimii bankacılığı istismar edebilir hale getirmekte.

Comodo: Güvenlik firması Comodo, web sayfalarındaki reklamları, “sözde” güvenilir kaynaklardan gelen kendi reklamlarıyla değiştiren ve yine Superfish gibi, HTTPS bağlantılarının güvenliğini kıran PrivDog adında bir program piyasaya sürdü. Comodo yazılımın en tehlikeli sürümünün dağıtımını üstlenmediğini iddia ediyor, fakat çıkardıkları sürümde oldukça kötü.

Lavasoft: Yayımcı Lavasoft, Komodia‘dan hatalı bir trafik takip motoru olan SSL Digertor’u Ad-Aware Web Companion gizlilik yazılımında kullandı. Aynı alt içerik Superfish’de de kullanılmakta. Her ne kadar araç bir güncelleme ile kaldırılsa da, izleri hala bulunmakta.

CNET: Popüler indirme sitesi Download.com‘un sahibinin kurucusunda bir çok HTTPS-kaçırma yazılımının bulunduğu ortaya çıktı. Konu hakkında detaylı bilgiyi How-to-Greek’de  bulabilirsiniz.

Bu tatsız programlar tarafından saldırıya uğradığınızı düşünüyorsanız https://filippo.io/Badfish/ adresinden tarayıcınızı kontrol edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap