Hintliler, iPhone kilidini kırdı! | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » Hintliler, iPhone kilidini kırdı!
Teknoloji

Hintliler, iPhone kilidini kırdı!

Apple’ın kıramadığı iPhone aktivasyon kilidini Hindistan’da araştırmacılar çözüm buldu. Hintliler iPhone aktivasyon kilidini kırdı!

Apple’ın kıramadığı iPhone aktivasyon kilidini Hindistan’da araştırmacılar çözüm buldu. Hintliler iPhone aktivasyon kilidini kırdı!

FBI geçen yıl teröristin üzerinde bulduğu iPhone’un kilidini kıramadığından Apple ile bir çok polemiğe girmişti. iOS kilitlerini kolay bir şekilde kırılmadığını zaten biliyorduk.

FBI, çok uzun zaman sonra bir şekilde şifreyi kırarak cihaza erişim sağlamış ve bu süreçten sonraki kırma işlemlerinin hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Aktivasyon kilidi nasıl kırılabiliyor?

Hindistan’da dijital güvenlik uzmanı kısa bir süre önce iOS aktivasyon kilidini kırdığını belirtti.

Hemanth Joseph isimli araştırmacı, iPhone’un ekran kilidini ve aktivasyon kilidi aktifken, cihazda açık olan bir kaç özelliklerden biri ise Wi-Fi olduğunu belirtti.

Araştırmacı açıklamalarında bu ekranda oldukça uzun Wi-Fi ağ isimi ve şifresini girerek, telefonun ekranının donduğunu ve cihazı uykuya getirip daha sonra açtığında aktivasyon kilidinin kırıldığını belirtti.

Hemanth Joseph aslında bu açığı 4 Kasım günü Apple’a bildirmiş. Bu bakımdan ilk güncelleme ile beraber bu açığında kapanacağını ve cihazınızı kimseye vermemenizi öneririz.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap