Hemoroid (Basur) Nedir, Hangi Semptomları Gösterir | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Hemoroid (Basur) Nedir, Hangi Semptomları Gösterir
Tanıtım Yazısı

Hemoroid (Basur) Nedir, Hangi Semptomları Gösterir

Hemoroid makat bölgesinde meydana gelen varis yani damar genişlemesi hastalığıdır. Başlıca sebepleri arasında kabızlık, ishal, meslekten kaynaklı yaşanan durumlar (çok uzun süreler oturmak) gibi sebeplerce görülebilen hemoroid ilerlediği takdirde dışarıdan da görülebilmektedir. Halk arasında basur olarak da bilinen bu hastalık ilerleyen zamanlarda dışarıda oluşturduğu meme olarak isimlendirilen toplardamar yumaklarını ortaya çıkarır. Bunlar iç ve dış meme olarak adlandırılır, ilk olarak içeride gelişen bu memeler zaman geçtikçe dışarıya da sarkarak elinizle hissedebileceğiniz bir hal almaktadır.

Hemoroid semptom olarak kendisini kanama ile gösterecek ve ilerleyen aşamalarda akıntılara da sebebiyet verecektir. Makat bölgenize dokunduğunuza elinize meme olarak adlandırılan şişlikler gelebilir. Ağrıya ve kaşıntıya da sebep olmaktadır. Bu belirtilere sahipseniz doktora danışmanız gerekmektedir.

Hemoroid tedavisi için kendi uygulayabileceğiniz yöntemler

Yaşadığınız hemoroid sorununu kendi uygulayacağınız bazı yöntemler ile daha güçsüz hale getirebilirsiniz. Yaşam tarzınıza biraz hareket katabilir ve uzun süreler oturmak yerine yürüyüşler yapabilirsiniz. Az su içen biriyseniz bolca su içebilirsiniz. Bu sizin kabızlık sorunu yaşamanızın önüne geçebilir, kabızlık ve ishal sorunlarının önüne geçebilmek için diğer yeme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

Sıcak su yöntemi de kullanabileceğiniz bir diğer hemoroid tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde oturmanızı sağlayabilecek büyüklükte bir leğen ve sıcak su yeterlidir. Leğenin içerisine doldurulan suyla temas eden makas bölgesi sıcak suyun etkisiyle size rahatlık getirecektir.

Basur tedavisi olmak artık kolay

Yaşadığınız basur (hemoroid) sorununu uzmanlarca tedavi alarak da kolaylıkla atlatabilirsiniz. Bu tedavi cerrahi müdahale, lazerle yöntemiyle tedavi, lastikle boğma ve neolaser yöntemiyle gerçekleştirilebilir.

Tedavi olabilmek için birden çok seçeneğiniz bulunmaktadır ve bu seçeneklerden size en uygun gözüken seçeneği tercih ederek basur tedavisi sürecini başlatabilirsiniz. Tedavi için ameliyat dışında olan lazer, neolaser şeklinde yöntemler cerrahi müdahalenin getirdiği çeşitli zorluklardan sizi kurtarabilir. Eğer ameliyat korkusundan dolayı hastaneden uzak duruyorsanız bunu yapmanıza hiç gerek yoktur. Yeni nesil teknoloji sayesinde herhangi bir ameliyata gerek olmadan basur sorununuzu kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap