Hamachi Aktarmalı Tünel Sorunu Kesin Çözüm | Pc Webim
Ana Sayfa » Hata Çözümleri » Hamachi Aktarmalı Tünel Sorunu Kesin Çözüm
Hata Çözümleri

Hamachi Aktarmalı Tünel Sorunu Kesin Çözüm

Steam’den oyunlara para vermek istemeyen ama arkadaşları ile de multiplayer oyun oynamayı isteyen sevgili dostlarım. Bu yazıyı muhtemelen sizin gibiler okuyacaktır. Lan üzerinden oyun oynamak için bire bir olan hamachi bazı zamanlarda gıcık edici derecelerde hatalar verebiliyor. 

Bizde bu hataların kurbanıyız biz de oyunlara para vermeyi sevmiyoruz ve hamachi üzerinden birbirimizle oynuyoruz. Ama ne yazık ki her defasında bazı hatalar ile karşılaşıyoruz. Geçenlerde yine bir oyun oynamak için hamachiye giriş yaptık ve bu sefer de Aktarmalı Tünel sorunu ile karşılaştık. Karşı bilgisayara ping göndermeye çalıştığınız zaman İster zaman aşımına uğradı hatası ile karşılaşıyorsunuz ve oyunları multiplayer olarak oynayamıyorsunuz. İnternette bakmadığımız site, aramadığımız yöntem kalmadı. En sonunda kendi mantığım ile sorunu çözdüm. Bu yazımda sorunu nasıl çözdüğümü sizlere de paylaşacağım.

  • Öncelikle bilgisayarınızda antivirüs programı varsa kaldırın. Antivirüs programları yapacak olduğumuz bağlantıları engeller. Erkek adam virüsten korkmaz kaldırın atın antivirüs programını.
  • Daha sonra Denetim Masası > Windows Güvenlik Duvarı > Windows güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak  yoluna gelerek güvenlik duvarını kapatın. Kesinlikle açık olursa hamachi ile bağlantı yapmanıza izin vermeyecektir.
  • Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra hala daha hata devam ediyorsa bizimlesiniz.
  • Hamachiyi indirdiğiniz zaman son sürümle inecektir. Lakin hamachi’nin son sürümünde genel anlamda bir sorun var. Forumlarda aktarmalı tünel konusunda açılan başlıklara baktığımızda hamachi 2.2.0.472 gibi sürümler kullanan arkadaşlarımız genelde bu sorun ile karşılaşıyormuş. Hatanın sebebi kurulum esnasında hamachi’nin ağ kartının bilgisayara kurulamıyor olması. Bazı bilgisayarlarda kuruluyor bazılarında kurulmuyor.
  • Ağ kartı dediğimiz olay Ağ ve Paylaşım merkezini açtığınız zaman orada kendi internetinizin haricinde Hamachi’nin de gözükmesi demek.
  • Ağ kartı hamachinin son sürümünde yüklenmiyor. Biz bu durumda ne yapacağız eski hamachi sürümünü indirip bilgisayarımıza kuracağız. Kurulum esnasında ağ kartı da bilgisayarımıza kurulacak ve ardından hamachiyi güncelleyip tekrar son sürüme kavuşturacağız.
  • Buraya tıklayarak sizler için seçmiş olduğum hamachi’yi bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulum işleminden sonra hamachiyi başlatınca zaten otomatik olarak son sürüme güncellenecektir.

Rahat huzurlu oyunlar 🙂

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

7 Yorumlar