Hadi Baba isimli kamu spotu şikayet üzerine kaldırıldı! | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » Hadi Baba isimli kamu spotu şikayet üzerine kaldırıldı!
Genel

Hadi Baba isimli kamu spotu şikayet üzerine kaldırıldı!

Batmanlı doktorun BİMER’e şikayet etmesi sonucunda ‘Hadi Baba’ isimli kamu spotu, yayından kaldırılıyor!

Batmanlı doktorun BİMER’e şikayet etmesi sonucunda ‘Hadi Baba’ isimli kamu spotu, yayından kaldırılıyor!

Batman’da görevli olan dahiliye uzmanı Mehmet Fırat’ın nefes darlığı çeken baba ve büyüklerin çocukları ve ya yakınları tarafından dansa ve ya spora çağrılmasının oldukça sakıncalı olduğunu BİMER’e bir şikayet ile bildirdi ve yayından kaldırıldı. Yapılan şikayetin nedeni ise oldukça detaylı bir şekilde BİMER’e açıklayan Dr. Fırat, ”Kalp ve akciğer hastalarının en önemli belirtisi, nefes darlığıdır. Birçok kalp hastasında nefes darlığı, kriz belirtisi veya kalp damar daralmasının belirtisidir. Bu durumda yapılacak ilk iş mutlak istirahat ve en küçük harekete bile zorlamamaktır. Yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal’ nefes darlığını ayıramayan birinin, yakınını efora teşviki cinayet ile eşdeğerdir. Bu ayırımı yapması mümkün olmayan bir toplulukta bu reklamın çok ciddi bir zarar içerdiğini belirterek reklamın kaldırılmasını istiyorum‘ şeklinde açıklamalarda bulunmuş.

göndermiş olduğu yazıyı değerlendirdikten sonra kamu spotunun yayından kaldırılması için bir karar aldı. Sağlık İletişimi Dairesi Başkanlığı’nca doktora bir yanıt verildi:

Toplum sağlığına verdiğiniz önemle birlikte görüş ve önerilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. ‘Hadi Baba’ adlı kamu spotu Babalar Günü hassasiyeti ile hazırlanmıştır. Kamu spotunda, sigara kullanımı nedeniyle sağlığını kaybeden babalar ile değil, sağlıklı babaları ile birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen çocukların isteklerine yer verilmiştir. Sadece sigara içmesinden kaynaklı nefes darlığı yaşayan babanın çocuğunun hareketlerine yetişememesine ve babasıyla birlikte sağlıklı zaman geçirmek isteyen bir gencin isteğine vurgu yapılmıştır. Başvurunuzdaki değerli tespitleriniz bizim için önemlidir. Kamu spotu, sizlerden gelen değerlendirmeler sonucu 15 Aralık’tan itibaren yayından kaldırılacaktır.

 

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap