Google Form ile Neler Yapılabilir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Google Form ile Neler Yapılabilir ?
İnternet

Google Form ile Neler Yapılabilir ?

Günümüzde artık bilgi toplamanın birden fazla yolu mevcuttur. “Google Form” da bu yollardan birisidir. Özelleştirilmiş formlar aracılığıyla kullanıcılardan geri bildirim alarak analiz yapmanıza imkan verir.

En basit haliyle google form ile neler yapılabilir sorusunun yanıtı bu şekildedir. Gelin şimdi önce google form nedir kısaca bahsettikten sonra bu servisi kullanarak neler yapabilirsiniz ona bakalım :

Google Form nedir?

Google Form herhangi bir sorunla karşılaşmadan çevrimiçi veri toplayacağınız yollardan birisidir. Formun süslü görünmesini sağlamak için bir dizi tema ve ayrıca bir dizi farklı kontrol (açılır menü, radyo düğmesi, onay kutusu, tarih seçici gibi) sağlar. Formun arka planına bir Excel sayfası ekleyebilirsiniz ve bu, form dolduğunda ve gönderildiğinde tüm verileri yapılandırılmış bir şekilde toplar. Ayrıca, form yanıt hedefi, yeni Excel sayfası değiştirilerek yeniden kullanılabilir.

Doldurulmuş Excel sayfasını CSV formatında da indirebilirsiniz. En önemlisi de size herhangi bir maliyeti yoktur. Sadece bir Google hesabına ve Excel sayfanızın depolandığı Google sürücüsüne erişiminizin olması yeterlidir.

Google Form ile neler yapılabilir?

  1. Anket

Aldığınız soru veya yanıt sayısına bakılmaksızın ücretsiz olarak bir anket oluşturabilirsiniz. Bir anket oluşturduktan sonra, onu kaydedebilir ve başka bir zaman kullanmak için bir şablona dönüştürebilirsiniz. İsterseniz sorular, başlıklar, açıklamalar, bilgisayarınızdan veya internetten görüntüler, URL olarak veya Youtube üzerinden videolar ve anketinizi soru veya konu türüne göre düzenleyen bölümler ekleyebilirsiniz. Anketinize renk katmak istiyorsanız bir renk paleti düğmesi de mevcuttur.

  • Quizler veya Değerlendirmeler

Eğitim amaçlı olarakta kullanabilirsiniz. Bir öğretmen veya eğitmenseniz, öğrencilerinizin kurs hedeflerini ve genel olarak dersi açıkça anlayıp anlamadığını ölçmek isteyebilirsiniz. Google Form, bir test veya ders değerlendirmeleri oluşturmak ve her bir öğrenci ya da katılımcıdan yanıtları ve geri bildirimleri almak için kullanabileceğiniz şablonlar sunar.

  • Organizasyonlar veya Davetler

Düğün ya da parti, hatta bir işyeri etkinliği ya da iş ağı toplantısı gibi bir etkinlik  planlıyorsunuz ve kimlerin katılacağını veya kaç kişinin müsait olduğunu tahmin etmek mi istiyorsunuz? Tüm bunları ve daha fazlasını Google Form kullanarak yapabilirsiniz.

  • İzin Talebi

Çalışanlarınız sizden izin mi talep ediyor? İzin isteyen personelinizin adını, izin tarihini ve saatini, izin isteme nedenini, izin istediği günleri veya tarih aralıklarını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Yaratabileceğiniz başka bir form ile, çalışanlarınızın başlarına bir iş geldiği zaman kaza geçirdikleri veya yaralandıkları tarihi, gerçekleştiği yer, ve yaralanmanın ciddiyeti gibi belirli soruları içeren bir yaralanma formu da oluşturabilirsiniz.

  • Müşteri Talepleri

Bu form, ister bir hizmet, ister ürün veya personel geri bildirimi durumunda, müşterilerden veya çalışanlardan geri bildirim almak için kullanılabilir. Daha ayrıntılı bilgi almak için açılır kutu soruları ve çoktan seçmeli yanıtlar veya paragraf soruları da ekleyebilirsiniz.

  • İletişim Formu

Bu form müşterilerden geri bildirim almanın harika bir yoludur. Örneğin, bir web sitesi veya şirket bloğu kullanıyorsanız, sitenizi ziyaret edenler sosyal medya veya resmi e-postaların yanı sıra bağlantı kurmak için kolay bir yol isteyebilir. Bu yüzden iletişim formu mükemmel bir araçtır. Google Form sayesinde sıfırdan bir iletişim formu oluşturabilir veya hazır bir şablon kullanabilirsiniz. Ayrıca okuyucuların yorumlarını ve ad, telefon numarası, e-posta adresi gibi standart bilgileri bir Google E-Tablosunda toplamak için sayfaya yerleştirebilirsiniz.

Son Sözler

Başlangıç olarak bu servis ile neler yapabileceğiniz konusunda sanırım bazı şeyler kafanızda şekillenmiştir. Veriyi bir şekilde topladıktan sonra analiz, bildirim ve farklı kişilere yönlendirme konularında google bizlere imkan sağlıyor.

Örneğin:

  • Arıza kayıtları için form oluşturdunuz, seçilen ürüne göre ilgili departmana yönlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ad ve soyad bilgileri önceden doldurulmuş fakat sadece eksik adres, tel no su girilecek form oluşturabilirsiniz.
  • Quiz oluşturabilir, kişilerin anında yanıtları görmesini sağlayabilirsiniz. Final notunu anında paylaşabilirsiniz.
  • Oluşturacağınız formullerle bir otel rezarvasyonu için seçili günlere göre fiyat belirlemesi yapabilirsiniz.

Daha fazlası için teknojest blogumdan bana yazabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap