Geleceğin En Önemli 5 Sosyal Medya Trendi | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Geleceğin En Önemli 5 Sosyal Medya Trendi
Tanıtım Yazısı

Geleceğin En Önemli 5 Sosyal Medya Trendi

Sosyal medya dünyası sürekli değişiyor, her yıl yeni trendler, fikirler ve söylenmeyen kurallar getiriyor. Çoğu durumda, değişiklikler ani veya beklenmedik değil, ancak aşamalı ve göreceli olarak tahmin edilebilir. Örneğin, Google + ‘nın kapanmasına gerçekten çok şaşıran var mı?

Bu makalede, 2019’un ve geleceğin beklenen sosyal medya trendlerini inceleyeceğiz. Bazıları zaten var olan ve yavaş büyüyen, ancak henüz tam trend olmamış konular. Bazıları ise henüz gün yüzüne çıkmamış sırlar!

1. Sosyal dinleme

Sosyal dinleme (izleme), bir markanın) kendisi hakkında söylenen her şeyi bulmak için web ve sosyal medya platformlarının  taranması eylemidir. Bu, marka ile alakalı herhangi bir konunun haber bloglarında, sosyal medya kanallarında, video kanalları dahil her yerde izlenmesi demektir.  Sosyal dinlemenin şu anki öncelikli hedefleri, elbette müşteri hizmetleri ve itibar yönetimidir.

Satışa yönelik monitoring hizmetleri 2019 yılı itibari ile çok daha fazla ön plana çıkacak. Duşakabinim kırıldı tüh, diye tweet atan birine herhangi bir seramik markası cevabından daha ileride bir satış stratejisi sergilenecek

2. 2. Video içeriği

Her yıl video içeriği büyümeye devam ediyor ve 2019’da video içeriğinin bir kez daha piyasaya hakim olması bekleniyor. Aslında, bazı uzmanlara göre, çevrimiçi tükettiğimizin% 80’i yakında video içeriği olacak.

Bu özellikle canlı videolar için geçerlidir. YouTube’da her zaman popüler olan trend, artık Facebook ve Instagram’ı, birileri yayına girdiğinde haberdar olduğumuz noktaya götürdü. Canlı videoların otantik ve geçici niteliği, onları sosyal medya kullanıcıları için özellikle çekici ve anlamlı kılıyor gibi görünüyor. Canlı videolar, bir markanın algılanan güvenilirliğini ve alaka düzeyini artırır ve göz ardı etmek istemediğiniz bir eğilimdir.

Canlı videoların izlenme sayılarına, aldığı yorumlar ya da beğeniler yani etkileşimler bu videoların başarısını direk olarak etkiler. Sonuç olarak ne kadar fazla takipçiniz varsa bu yayınlar o kadar fazla kişiye ulaşır, bu da daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Başarılı bir satış stratejisi ve düzenli büyüme için sosyal medya takipçi sayınızın sürekli artması gerekir. Instagram reklamları ya da facebook reklamları artık beklenen sonucu ve dönüşü getirmediği için, Crovu gibi güvenilir yerlerden takipçi satın almak en doğru yöntem olur. Crovu, yıllardır bu sektörde olan ve müşteri memnuniyeti oldukça fazla olan bir internet hizmeti sağlayıcısıdır. Facebook ve instagram yönetiminde takipçi satın alma, facebook beğeni sağlama gibi hizmetleri vardır.

3. Az popüler fenomenler

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde,twitter fenomenleri, YouTube milyonerleri var. Bu kişilerin milyonlarca takipçisi var: bunların her yayını, vlogu ya da tweeti, TV reklamcılarının ümit edebileceğinden daha fazla insan tarafından anında görülüyor.


Bununla birlikte, sosyal medya fenomenlerinin  sayısı zamanla arttıkça, hizmetlerinin fiyatları da havaya uçtu. Bu, mikro-etkileyici pazarlama dahil olmak üzere daha fazla işletmenin diğer alternatiflere bakmasına yol açar. Çok fazla takipçisi olan fenomenler yerine daha az takipçili hesapların daha samimi olduğu da ortaya çıktı. Yani mikro fenomenler dediğimiz az ünlü kişiler daha güvenilir ve samimi geliyor. Insanlar da bu kişilerin söyleyecekleri ile daha çok ilgileniyor.


Bu küçük adlar, reklamverenler tarafından kitlesel olarak hedeflenmez, bu nedenle güvenilir ve doğrudur. Pazarlama potansiyeli çok yüksek mini fenomen olmak isteyenler için takipçi satın alma hizmetleri devreye giriyor. Reklamlarla bir türlü büyümeyen, belirli bir seviyeye gelmeyen hesapları Crovu çok hızlı ve kalıcı bir şekilde fenomenlere dönüştürmeye yardımcı oluyor.

4. Kişiselleştirme

Her gün insanlar tarafından yüklenen büyük miktarda bilgi göz önüne alındığında, ekranın arkasında oturan insanlar hakkında her türlü bilgiye kavuşmak çok kolay hale geliyor. Bu, gelişmiş kişiselleştirme için kapıyı açtı ve aynı şekilde tüketici beklentisini artırdı.

İçerik, ürünler, e-postalar – bunların tümü artık tüketicinin satın alma geçmişine, tıklanan bağlantılara, sosyal medya gönderilerine ve diğer davranışlara dayanabilir. Örneğin, Booking.com, gittiğiniz yerlerdeki fırsatlarla ilgili sizi bilgilendirir. Netflix, zevkinize göre izleyeceğiniz gösteriler sunar. Amazon ve eBay, daha önce satın aldığınız ürünlere benzer ürünleri gösterir. Yani tüm internet şirketleri  bizi içte ve dışta tanıyorlar ve bu bilgiyi deneyimimizi kişiselleştirmek için kullanıyorlar.

Kişiselleştirilmiş pazarlama huzursuz edici olsa da (özellikle de tüm bilgi şirketlerinin sizin üzerinizde olduğunu düşündüğünüzde), aynı zamanda kullanıcı için de uygun ve faydalıdır.

Pazarlamacıların% 96’sı kişiselleştirmenin müşteri ilişkisini ilerlettiğine inanmaktadır. Müşteriler, belirsiz gizlilik riskleri konusunda endişe duyabilirler, ancak aradıkları önerilen ürünü ve favori mağazasında satış bildirimini takdir ediyorlar.

Kaygılara rağmen, kişiselleştirme, pazarlamacıların kampanya performansını artırmalarına giden yoldur.

5. 7 gün 24 saat aktif olma

Pazarlamanın hemen yakın geleceği gerçek zamanlı iletişimdir. Pazarlamanın sosyal medyadaki eğilimleri, 7/24 müşteri desteği, gerçek zamanlı sosyal satış, chatbots ve potansiyel bir sosyal medya krizi için sürekli izleme.

Çünkü sosyal medya asla uyumaz – müşteriler ürünlerinizi kullanmaya devam eder, çevrimiçi olarak konuşurlar ve herhangi bir anda yeni ürünler satın alırlar. Artık bir markanın sözlerini gerçek zamanlı olarak arayacak araçlara, herhangi bir noktada yayınlanacak içeriği programlayan araçlara, anında yardım sunan chatbotlara sahibiz.

2019’da, tüketiciler, Twitter’daki şikayetlerinin hemen yanıtlanmasını bekleyecekler ve ürününüzün teklifiyle “Herkes Trello’ya iyi bir alternatif biliyor mu?” Hakkında yorum yaptığınızda hemen şaşıracaklar. Yaşadığımız dünyada kimsenin beklemek için zamanı yok. İnsanlar sorunlarının çözülmesini istiyor, hemen şimdi şu anda! İnstagram takipçi hizmetleri ile ilgili  detaylı bilgi almak için https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/ sayfasından crovu ile irtibata geçebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Bu trendlerin daha önemli bir etki yaratmasını ve hayatlarımızı daha iyi hale getirmesini beklemek çok da doğru değil.  Her zaman olduğu gibi, 2019 yılında da bu trendler sosyal medya yöneticilerini zorlayacak. Yeni araçlar ve yöntemlerle marka- tüketici bağlantısı farklı bir noktaya taşınacak gibi görünüyor.  Günün tüyosu https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye sayfasından alacağınız dijital sertifika hayatınızı değiştirebilir J

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap