FPS Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » FPS Nedir ?
Bilgisayar

FPS Nedir ?

FPS terimi First Person Shooter ve Frames Per Second olmak üzere iki farklı şekilde kullanılmaktadır.

First Person Shooter: Birinci kişi bakış açısı anlamına gelen bir oyun türüdür. Örneğin Counter-Strike: Global Offensive oyunu bir FPS oyunudur. Çünkü birinci kişi gözünden oyunu oynuyorsunuz.

Frames Per Second: Saniye içerisinde ekrana gelen resim sayısına denilmektedir. Grafik kartınızın saniyede kaç kare oluşturabildiğini veya monitörünüzün saniyede kaç kare görüntüleyebileceğini gösterir. FPS ne kadar yüksek olursa, saniye içerisinde ekrana gelen kare sayısı o kadar artacağından gözümüz daha iyi bir görüntü ile karşılaşacak. Örneğin bilgisayarınız 60 FPS ise saniyede bilgisayar ekranınıza 60 tane resim gelebilmektedir. FPS’niz ne kadar fazla ise o kadar iyidir. FPS ram, ekran kartı, işlemci gibi parçalara bağlıdır. Ekran kartınız güçlüyse FPS’niz de artacaktır.

FPS’nin önemini oldukça popüler olan PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu oynayarak anlayabilirsiniz. Grafik kalitesini arttırdıkça FPS değeriniz sisteminizin gücüne göre düşecektir ve sizden daha iyi bir sisteme sahip olan rakibiniz uzak mesafelerden sizi daha net fark ederek hamle yapabilecektir. Bu yüzden oyunlarda FPS değeri oldukça önemlidir.

FPS Değerleri Nedir ?

Oyunlarda genellikle aşağıdaki FPS değerinizi aşağıdaki FPS değerlerine sabitleyerek oynayabilirsiniz. Peki bu değerler nedir ?

30 FPS: Konsol oyunlarının çoğunda ve bazı düşük özellikli bilgisayarlarda görülen en yaygın kare hızıdır. Bir oyunun oynanabilmesi için de asgari FPS değeri olarak kabul edilir, ancak çoğu insan gözü FPS değeri 20’nin altına düşene kadar takılma görmez.

60 FPS: Genellikle ideal kare hızı olarak kabul edilen 60 FPS, konsollarda iyi optimize edilmiş oyunlarla elde edilebilir bir değerdir. İyi bir oyun bilgisayarı oyunlarda 60 FPS rahatlıkla alabilir. Bu fps değeri aynı zamanda normal monitörler ve TV‘ler tarafından görüntülenebilen maksimum kare hızıdır. Yani çoğumuzun kullanmış olduğu bilgisayarlar 60 FPS’e kadar desteklemektedir.

120 FPS: Yalnızca 144Hz yenileme hızı monitörlerin bağlı olduğu ileri düzey sistemlerde alınabilen bir FPS değeridir. 120 FPS, 60 FPS’den fark edilir şekilde daha yumuşaktır. Ancak, yüksek donanım gereksinimleri ve kaçınılmaz olarak yüksek fiyatlar nedeniyle, sadece ilgili oyuncular ve yayıncılar tarafından tercih edilmektedir.

240 FPS: Günümüzde alınabilecek en yüksek FPS değeridir. Yalnızca 240HZ ekran yenileme hızına sahip monitörler tarafından görüntülenebilir. 

60 FPS ile 120 FPS arasında gözle görülür bir fark olurken, 120 FPS ile 240 FPS arasında gözle görülür derecede bir fark olmamaktadır. Bu yüzden 240 FPS çok da tercih edilmez.

Ekran Yırtılması Nedir ? Nasıl Düzeltilir ?

Ekran yırtılması aşağıdaki görselde göründüğü gibi görüntünün bozulması kesik kesik olmasıdır.

Ekran yırtılması, grafik kartınızın kare çıkışı ile monitörün yenileme hızının senkronize bir şekilde çalışmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu sorun ile karşılaştığınız zaman grafik kartınızın ayarlarından veya oyun ayarlarınızdan V-sync’i (Vertical Synchronization) aktif ederek sorunu çözebilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap