En Güçlü Hacker Grupları Nelerdir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayarİnternet » En Güçlü Hacker Grupları Nelerdir ?
Bilgisayar İnternet

En Güçlü Hacker Grupları Nelerdir ?

Bilişim teknolojisinde derin bilgisinin yanı sıra, bilgisayar programları konusunda üstün beceriye sahip olan ve ileri düzeyde yazılımlar geliştirebilen kişilere hacker denilmektedir. Hackerlık kullanım amacına göre çok tehlikeli veya yararlı olarak iki ayrı tanımlamaya tabii tutulabilmektedir. Üstün zeka gerektiren hackerlık, derin bilgilerin kullanım alanına göre boyut kazanmaktadır.

Hackerlık gizem ve esrarengizliğe dayanmaktadır. Hackerlerin kimlikleri de buna bağlı olarak bilinmez. Devlet siteleri de dahil olmak üzere, yeteneklerine göre istedikleri siteleri ele geçirebilen hackerlar, siyasi güç olarak da algılanabilir. Devletlerin üstünlük mücadelesinin yeni bir boyut kazandığı çağımızd, en etkili silahlardan biri olarak kullanılmaktadır. Bu nedenlerden ötürü hackerlık hayranlık uyandırmasının yanında, korku ile yaklaşılan bir alandır. Çok fazla konuşulmasının nedeni de olağanüstü yetenekleri taşımasıdır.

Dünyaya Nam Salan Hacker Grupları

Hackerlar istedikleri devletin gizli bilgilerine ulaşma imkanlarını ellerinde bulundurmaktadır. Günümüze bakılacak olduğunda dünya genelinde adını duyurmuş çeşitli hacker grupları bulunmaktadır. Başlıca bilinen hacker grupları şu şekildedir;

Anonymous

Dünyada hacker grubu denilince ilk akla gelen isim Anonymous’tur. Grup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. Hacker tanımına uygun olarak, grubun merkezi ve yöneticileri ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Tahminlere göre 50 kişilik çekirdek kadrosu, aktif halde ise 2 bin 500 üyesi bulunmaktadır. Grup 2009 yılında İran’a yönelik seçim protestosu saldırısı ile gündeme gelmiştir. Ayrıca 2012’de Go Daddy’ye saldırı düzenlemiştir. Çok konuşulan Wikileaks belgelerinin sızdırılması konusunda da Julian Assange’a yardım ettikleri ispat edilmiştir.

Anonymous çoğu ülkede terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Grup kendisini belirsiz olarak tanımlamaktadır. Bu hacker grubuna karşı ciddi mücadelelere girişilmiş olmasına karşın başarı sağlanamamıştır. Anonymous’un en büyük marifeti CIA’i birkaç saatliğine çökertmeleridir.

RedHack

Marksist ve Sosyalist ideolojiyi benimseyen grup 1997 yılında kurulmuştur. RedHack, 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesini çökertmesi ile adını duyurmuştur. 12 adet ana üyesi bulunduğu bilinen grup “Hak yersen, Hack yersin” sloganını benimsemiştir. Bu grup genel olarak devlet kurumlarını ve emniyet güçlerini hedef almaktadır. Redhack pedofililerin hesaplarını kapatarak onların yakalanmasına da yardım etmiştir.

Öğrencilere süt dağıtılması sonucu yüzlerce öğrencinin zehirlendiği olay sonrası, 3 farklı süt firmasını hacklemiştir. Ülkemizde de terör örgütü olarak kabul edilmiştir.

The Legion of Doom

En eski hack gruplarından biri olan The Legion of Doom, 1980 yılında kurulmasıyla birlikte, 2000’li yıllarda faaliyetlerini sonlandırmıştır. Grubun çoğu üyesi kimliğini açıklamış olmasına rağmen, “Lex Luthor” olarak bilinen kurucu ve birçok üyenin kimliği belirsizdir. Masters of Deception adlı hacker grubu ile kıyasıya yarışa girmiş ve “Büyük Hacker Savaşı” başlamıştır. Birçok devlet kurumunu hedef alan grup, özellikle Amerika’da korku salmıştır. Ayrıca telefon hacklemeleri ile tanınmaktadır.

Lizard Squad

2014 yılında kurulan hacker grubu 7 kişiden oluşmakta ve “Siyah Şapkalı Hackerler” olarak bilinmektedir. Oyunlarla bağı bulunan sitelere yaptığı DDoS saldırıları ile tanınmıştır. DDoS saldırısı gerçekleştirdiği siteler ise; Leaque of Legends, Destiny, PlayStation Network, Xbox Live’dir. Bunların yanı sıra Kuzey Kore’ye de saldırı düzenlenmiştir.

Diğer hacker grupları ile kıyaslama yapıldığında siyasi amaç gütmedikleri görülmektedir. Amaçları yalnızca eğlenmek olan bu grubun, herhangi bir tepki koyma idealleri de bulunmamaktadır.

Ayyıldız Tim

Türkiye için herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayan ve kendilerini “Vatansever” olarak tanımlayan Ayyıldız Tim, dünyaya korku salmaktadır. Türkiye’ye savaş açmış durumda olan Anonymous ile savaş halindedir. 2002 yılında kurulan grup, ABD Savunma Bakanlığı’nın sitesini hacklemesi sonucu adını duyurmuştur.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap