Elektronik Sigaranın Tarihi – Pc Webim
Tanıtım Yazısı

Elektronik Sigaranın Tarihi

Sigara bağımlılığına önlem almak için üretilen ve geliştirilen Elektronik Sigara; ilk kez kullanacak kişiler arasında birçok soruya neden olmaktadır. Elektronik sigara patlar mı, elektronik sigara tarihi gibi merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Aslında bakılacak olursa elektronik sigara geçmişi çok eski tarihlere inmemektedir. Sigara bağımlısı olan ve çok fazla sigara tüketen bir kişi, 2003 yılında bu cihazı üretmiş ve piyasaya sürmüştür. Akabinde ise birçok işlemden geçirerek günümüze kadar ilerlemiştir.

Elektronik Sigarayı Kim Buldu?

Elektronik sigaranın tarihi çok eskilere dayanmaz. Ortalama olarak hesaplanır ise 20 yıllık bir geçmişi mevcuttur. Elektronik sigara ilk olarak 1951 doğumlu olan Hon Lik tarafından icat edilmiştir. Hon Lik, 1982 yılında Liaoning Koleji Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Bu süre zarfından sonra çeşitli buluşlar ve akademik kariyerde ilerleyen Lik, ilk olarak 2003 yılında elektronik sigara likit icat edilmiştir.

Hok Lik, ilk çıkardığı elektronik sigara taşınamayacak kadar büyüktü. Bunun üzerinde uzun süre çalışan ve geliştiren Lik, zaman geçtikçe daha da minyatür hale getirmeyi başardı. 2003 yılının sonlarına doğru ise daha da geliştirdiği elektronik sigarayı, kendi ülkesi olan Çin’de tanıttı ve kayıtlara e-sigara adında ilk patenti yazmış oldu.

Elektronik Sigaranın Zamanla İlerleyişi

Elektronik sigara icat olduktan ve Hok Lik’in kendi ülkesi olan Çin’de üretimine başlandıktan sonra elbette günümüzdekiler kadar gelişmiş bir sistem yoktu. O günkü elektronik sigaralarda günümüzde olduğu gibi atomizer sistemi değil ultrasonik sistem kullanılıyordu. Atomizer sisteminin gelmesi ile beraber kullanıcılar daha yoğun ve istedikleri miktarlarda buhar almaya başladı. Bu da satışlarda ciddi oranda artış gösterdi. Daha minimal ve donanımsal olarak daha az parçaların kullanılması ile beraber de doğrudan maddiyat azaldı, ülkedeki herkes rahatlıkla elektronik sigara alabilmeye başladı.

Elektronik Sigaranın Avrupa’ya girişi ise daha yenidir. 2006 yılında Avrupa yoluna çıkan e-sigaralar, 2007 yılındaki ekonomik krizin olmasıyla beraber Hong Kong’da bulunan zengin bir firma tarafından satın alınmıştır. Bu firma, e-sigaranın hisselerinden büyük çoğunluğunu satın almıştır. Elektronik Sigaranın ülkemize yani Türkiye’ye gelmesi ise 2008 yılında olmuştur. E-Sigaraların Avrupa’da çok sevilmemesi ile beraber ülkemizde de ciddi tepkilere neden olmuştur.

Elektronik Sigara Kabul Edildi

Elektronik sigara yine 2008 yılında yabancı ismi The World Healt Organization (WHO), Türkçe ismi ise Dünya Sağlık Örgütü olan kuruluş tarafından sigaraya bir önlem olarak kabul edildi. Yani Dünya Sağlık Örgütü, elektronik sigaranın sigara bağımlılığı ile mücadele edebileceğini resmen bildirdi. Bu bildirinin ardından Avrupa’da Kanada ve Avustralya’da elektronik sigara yasağı geldi. Yasaklanma sebepleri olarak ise;

  • Likitin içerisinde bilinmeyen maddelerin bulunması
  • İçerisinde barındırdığı Propylenne Glycol maddesinin, insan vücudunda alerjik etkenlere neden olabileceği

Hemen akabinde 2009 yılında ise Hong Kong, elektronik sigara üretimi yapanlara, üretiminde yardımcı olanlara veya satışını yapanlara para cezası ile hapis cezası uygulayacağını bildirdi. Ortalama 100.000 dolar para, 2 yıla kadar da hapis istemi söylentiler arasındaydı. Her ne kadar ciddi bir yasa girmiş olsa da konuşulan ve uygulanan yeni yasalar ile birlikte elektronik sigara kullanımı, üretimi ve satışı tamamen yasal hale geldi.

Elektronik Sigaranın Geleceği?

Türkiye’de pek fazla bilinmese de dünyada çeşitli elektronik sigara markaları sürekli üretim yapmaktadır. E-sigaranın geleceğine bakıldığında son iki yıl baz alınabilir. Son iki yıl içerisinde bile elektronik sigara teknolojisi o kadar çok gelişmiştir ki cihazlara birçok yeni özellik getirilmiştir. Elektronik sigara kullanımının artması ile beraber çeşitli marka ve model adı altında cihazlar üretilmeye devam etmektedir. Özellikle genç nüfusun talep ettiği bazı özellikleri boş geçmeyen markalar, teknolojide devrim yapmak için hızla ilerlemektedir.

 

Kaynak: https://buharkeyf.biz/

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap