Ekran Kartı Fırında Nasıl Tamir Edilir? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Ekran Kartı Fırında Nasıl Tamir Edilir?
Bilgisayar

Ekran Kartı Fırında Nasıl Tamir Edilir?

Ekran kartı fırınlama yöntemi aslında oldukça sık bir şekilde kullanılan bir yöntem değildir. Günümüzde ekran kartları sürekli olarak bozulabilme olasılıklarına sahiptirler.

Bazı durumlarda fiziksel nedenlerden dolayı durduk yere ekran kartları bozulabilir ve yine bazı durumlarda da yine durduk yere yazılımsal sebeplerden dolayı bozulabilirler. Bazen de oksitlenebilirler. Eğer ekran kartınız oksitlenmiş ise ekrana görüntü vermez ve bu durumda yapmanız gereken işlem ekran kartınızı çıkarıp ekran kartı pinlerini bir silgi yardımı ile temizlemek olacaktır ve ekran kartınızı kasanıza tekrar taktığınız da görüntünün geldiğini fark edersiniz. Eğer görüntü yine gelmiyorsa yapmanız gereken işlem RAM pinlerini silmek olacaktır ve yine RAM tekrar kasanıza taktığınızda görüntünün geldiğini görebilirsiniz.

Ekran Kartı

Ekran Kartları Neden Bozulur?

Ancak bizim konumuz şimdi biraz daha farklı. Ekran kartları çoğu zaman bozulabilirler demiştik. Bazı durumlarda bu kartlar ömürlerini tamamladıkları zaman bozulabiliyorken yine bazı durumlarda ağır hasar, darbe aldıklarında rahatlıkla bozulabilmektedirler. Eğer böyle bir durumda bozulmuş ise ekran kartınızın içyapısına bir bakalım.

Ekran kartı neden görüntü vermez? Kartın içerisinde gözle göremeyeceğiniz kadar bir sürü lehimler vardır ve bu lehimlerden biri kırıldığı zaman veri aktarımı başarısız olur ve bu nedenle de ekrana görüntü gelmeyebilir. Hatta bazı durumlarda ekrana görüntü gelmemesi yerine gelebilir ancak görüntü biraz bulanık, bozuk olabilir ve fırınlama yönteminde çoğu zaman bozuk olan ekran kartları tamir edilebilmiştir.

Ekran Kartı Fırınlama 2

Ekran Kartı Fırında Nasıl Tamir Edilir?

Bunun için ilk olarak yapmanız gereken işlemlerden bahsedelim; ekran kartları nasıl onarılır? Fırınınız ısı derecesini yükseltin ve oldukça yüksek bir miktara getirin. Fırın normal ev fırını olabilir. Sonrasında ekran kartınızı fırın içerisine koymadan önce güzel bir şekilde alüminyum folyo ile sarmalısınız. Sarma işlemi de bittikten sonra fırına rahatlıkla koyabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 10 – 13 dakika bekledikten sonra ekran kartınızı çıkarın. Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var bazen ekran kartları üzerinde etiket benzeri bilgilendirme kağıtları olabilmektedir. Bu kağıtları kesinlikle sökmelisiniz yoksa ekran kartınıza zarar verebilirler üstünde eriyerek.

Optimized-Ekran Kartı Fırınlama 3

Ekran kartınızın soğumasını bekleyin ve kasanıza takın. Görüntünün geldiğine şahit olabilirsiniz. Çünkü ekran kartları yüksek ısılarda içerilerinde bulunan lehimler erir ve çatlamalar, kırıklar var ise kaynarlar. Yöntem aslında bu kadar basittir. Yalnız bu yöntem her zaman da işe yaramayabilir ayarını iyi tutturmak gerekmektedir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

2 Yorumlar

  • Selam, yazin cok güzel fakat ben buna pek sicak bakmiyorum, biz Almanya da bu tarz arizalari direk Chipsatz yada GPU dedigimiz entegreyi degistirerek yapiyoruz. Ayni makine ile Notebook Mainbordlarin parcalarida degisilir. asagidaki linkten görebilirsiniz. Bu firin olayini yillar önce yapmaa basladigimizda iki ay sonra müsteriler tekrar sikayete geliyordu:-) yani kalici bir cözüm degilm zaten ekran karti eski ise burada cöpe atarlar:-)
    https://www.youtube.com/watch?v=d6iGqyBsHxQ