E-ticaret Paketleri ve Çeşitleri Neler? | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » E-ticaret Paketleri ve Çeşitleri Neler?
Tanıtım Yazısı

E-ticaret Paketleri ve Çeşitleri Neler?

E-ticaret türleri farklı kategorilere ayrılır. Satıcı ile tedarikçi, üretici ve tüketici arasındaki işlemler elektronik ticareti oluşturur. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde ticaret neredeyse tamamen elektronik ortama geçiş yapmıştır. Yeni iş modellerinin en önemlisi, şüphesiz bir e-ticaret sitesi kavramı. Bireyler, şirketler ve bazen devlet kurumları, mağazaların e-ticaret paketleri yapılarına dönüştüğü yeni iş modellerinde yer almaktadır.

İşletmeler Arası (B2B)

Bu, şirketler arası Türkçe e-ticaret anlamına gelir. Yani, üretici ile toptancı arasındaki e-ticaret veya toptancı ile perakendeci arasındaki e-ticaret. B2B şirketlerin satış pazarlarını oluşturmasına yardımcı olur. E-ticaret, şirketten şirkete (B2B), bir ürün veya hizmetin üretim aşamasında ihtiyaç duyulan ürün veya ara ürünlerin toptan satışını kolaylaştıran bir endüstri ağıdır.

Tüketiciden İşletmeye (B2C)

Şirketten tüketiciye e-ticaret modelini Türkçe olarak adlandırabiliriz. Bu, şirketin ürünlerini İnternet üzerinden tüketicilere satması anlamına geliyor. Şirketten tüketiciye e-ticarette ürünler ve fiyatlar açıkça tüketiciye sunulmaktadır. Teslimat ve ürün garantisi şartlarına ek olarak, fiyat ve özellikler üretici veya satıcı tarafından tek taraflı olarak belirlenir ve tüketiciye sunulur. B2C e-ticaret modelinin tek bir müşteri kriteri yoktur; tüketiciler genellikle bir kişi veya satıcıdır.

Tüketiciden İşletmeye (C2B)

Tüketici e-ticaretinde, tüketiciler ürünlerini şirketlere satarlar. Bu model, tüketicilere ürün sunmanın geleneksel ticaret yöntemi gibi çalışmaz. Bu model çoğunlukla kişisel bloglarda veya çevrimiçi forumlarda e-ticaret paketleri bulunur.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

Tüketici için bütünleştirilmiş e-ticaret modelidir. C2C’de tüketiciler, üçüncü şahıslar aracılığıyla çevrimiçi işlem yapabilir. Bir üçüncü taraf, satılan ürünler için genellikle belirli bir komisyon alır. Bu tür sitelerin örnekleri açık artırmalar veya kullanılmış web siteleridir.

Çalışan İşletmeler İçin (B2E)

Şirketten çalışana e-ticaret modeli olarak Türkçeye çevrilen B2E, şirket içinde bir ticaret ağı olarak faaliyet göstermektedir. Bu ağda şirketler çalışanlarına özel ürün ve hizmetler sunmaktadır. Şirketler genellikle çalışanları ile ilgili kurumsal ürünler sunmak için kullanmayı tercih ederler. Detaylı bilgi için; https://www.omniticaret.com/e-ticaret-paketimiz/

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap