Doğru SEO Uzmanını Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız? | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Doğru SEO Uzmanını Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Tanıtım Yazısı

Doğru SEO Uzmanını Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

SEO son yılların oldukça hızlı bir biçimde yükselen trendi. Web sitelerinin Google arama sonuçlarında yükselmesini isteyen firma / şirket sahipleri soluğu bir SEO uzmanının veya SEO ajansının yanında alıyor. 

Tabi her sektörde olduğu gibi burada da güven ve kalite ön planda. Herkes işini en iyi yapan uzmanla çalışmak istiyor. İşinde iyi olmayan bir SEO uzmanı web sitenize yarardan çok zarar getirebilir. 

Fakat hangisinin en iyisi olduğunu nasıl bileceksiniz? 

İşte bir SEO uzmanı ile anlaşmadan önce sorulacak sorular. 

SEO’ya Yaklaşımınız Nedir? 

Eğer karşınızdaki SEO uzmanı bu soruya web sitenizin içeriğinin kalitesinin artırılması şeklinde yanıt veriyorsa, tebrikler! Doğru bir kişi ile anlaşmak üzeresiniz. Çünkü SEO’nun önemli bir bölümünü site içi SEO denilen dahili SEO çalışmaları oluşturuyor. Site içi SEO’yu ise belirleyen en önemli faktör web sitesinin içerik kalitesi. 

Bununla beraber eğer görüştüğünüz SEO uzmanı sitenize bolca backlink alacağını vadediyorsa orada bir durup düşünmek gerekiyor. Evet, backlinkler SEO için önemli, hatta kimilerine göre en önemlisi fakat doğru içerik olmadan backlink oluşturmanın web sitenize yarardan çok zararı olacağı da bilinen bir gerçek. 

SEO Çalışması Neleri İçeriyor? 

SEO çalışmaları içerisinde rekabet analizi, anahtar kelime araştırması, teknik altyapı düzenleme işlemleri, içerik oluşturma ve backlink kazanımı gibi çeşitli süreçler içerir. Konuşmakta olduğunuz SEO uzmanı bu süreçlerden bahsediyor ve detaylandırıyorsa kendisi işini bilen birisi olabilir.  

Ayrıca bu süreçlerde şeffaflığını koruyacağını da size garanti etmesi gerekiyor. Sonuçta siz bir müşterisiniz ve alacağınız hizmetin bütün aşamalarını bilmek hakkınız. 

Bu soruya yanıt vermekten kaçınan veya size aşamaları detaylandırmaktan çekinen bir SEO uzmanı yeterince uzman olmayabilir ve sizi kandırmaya çalışıyor olabilir. 

Ne Kadar Ödeyeceğim? 

Her hizmet gibi alacağınız SEO hizmetinin de bir bedeli var ve bunun tam değerinde bir şekilde fiyatlandırılması gerekir. Her SEO uzmanı çalışmalarını farklı şekilde fiyatlandırsa da SEO fiyatları büyük ölçüde değişkenlik göstermez. İyi bir SEO hizmeti aylık 1500 liradan başlar ve rekabet seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak devam eder. Bu tamamen SEO uzmanının web sitenizi inceledikten sonra vereceği bir karar. 

Bu fiyatın altında SEO hizmeti sağlayacağını iddia edenlere ise her zaman temkinli yaklaşmakta fayda var. Büyük ihtimalle web sitenizle ilgilenmeyecek ve az da olsa sizden bir şeyler kazanmanın derdine düşecektir. 

Ayrıca SEO’yu paketler halinde satan, web sitenizi analiz etmeden “istediğinizi alın” diyen bir uzman da aynı şekilde muhtemelen işine yeterince özen göstermiyor demektir. 

  1. Sıraya Yükselecek miyim?

“Evet, kesinlikle” cevabını duyduğunuz anda ortamı terk etmek en iyisi. Hiç bir SEO uzmanı size 1. sırayı garanti edemez çünkü bu onların elinde olan bir şey değil. Onlar işlerini iyi yaptıkları takdirde Google’dan web sitelerini iyi yerlere konumlandırmasını beklerler. Bu 1. sıra da olabilir, ilk sayfanın sonu da.  

Burada karşınızdaki uzmanın vermesi gereken cevap web sitenizin alacağı trafik sayısının artacağını söylemesidir. İlla bir garanti veriyorsa bu “ilk sayfa garantisi” tarzında daha gerçekçi bir garanti olmalıdır.  

Raporlarınızı Ne Sıklıkta Yapıyorsunuz? Neleri Aktaracaksınız? 

Her SEO çalışması düzenli bir raporlama gerektirir. Raporlamalar sizin süreci direk kontrol etmenizi sağlayan mekanizmalar. Karşınızdaki uzmanın sizin talep etmenize gerek kalmadan ayda en az bir kere olmak üzere raporlama yapması gerekiyor. Bu raporlarda ise yer alması gereken veriler şunlar: 

  1. Toplam ziyaretçi sayısı: Bir ay boyunca sitenize gelen toplam ziyaretçi sayısı. 
  1. Ziyaretçi başına sayfa görüntüleme sayısı: Gelen ziyaretçilerin sitenizde görüntüledikleri ortalama sayfa sayısı. 
  1. Sitede kalma süresi: Ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği zaman anlamına gelir. 
  1. Hemen çıkma oranı: Kullanıcıların arama motoru sonuçlarından web sitenize girdikten sonra başka sitenizde ikinci bir sayfaya uğramadan gitme oranı. 
  1. Kazanılan bağlantılar: Web sitenize oluşturulan bağlantı (backlink) sayısı. 
  1. Eklenen içerikler: Sitenize eklenen yeni içerik sayfaları 

Eğer konuştuğunuz SEO uzmanı raporlarında bu 6 maddeye yer vereceğini belirtmediyse durup düşünmekte fayda var. Çünkü bunlar bir SEO çalışmasının en önemli verileri. 

Kaynak: https://www.doktus.net/seo-uzmani/ 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap