Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bilgisayar

Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

[yasr_visitor_votes size=”medium”]Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında bilgiler alınmak istenen teknolojik konulardan biri de dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir konusudur.

Dilerseniz dizüstü bilgisayar satın almak isteyen birçok kullanıcılar tarafından çokça merak edilen bu konumuz hakkında gerekli bilgileri sunalım. Son dönemlerin en fazla tercih edilen bilgisayar türü dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara göre daha pratik olması ve özellikle de taşınabilir olması sayesinde birçok kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Fakat dizüstü bilgisayarların birçok özellikleri hakkında yetersiz bilgi sahibi olunması beraberinde bu harika bilgisayarların kullanım sürecinde birtakım teknik sorunların meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Bu açıdan kullanıcıların tercih ettikleri bir dizüstü bilgisayarı satın almadan önce hangi ayrıntılara dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgiler sunacağız. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan konumuz hakkında hemen bilgiler sunalım.

Bilgiye geçmeden önce kısaca bir şeye daha değinmek istiyorum. Özellikle bilgisayar satın alırken; acaba o bilgisayarı mı alsam? yoksa bunu mu alsam? hangisinin özellikleri daha iyi? gibi sorularınızın cevabını https://www.akrep.com/bilgisayar/dizustu-bilgisayar bu site sayesinde öğrenebilirsiniz.

İşte Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

  • İşletim sisteminin iyi olmasına dikkat edilmeli: Akıllı telefonlarda olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarda da işletim sisteminin önemi oldukça fazladır. Dolaysıyla kaliteli bir dizüstü bilgisayarda aynı oranda iyi bir işletim sisteminin yer alması gerekmektedir. Örneğin microsoft’ten Windows XP Home ve Vista basit sürümlerini tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

  • Ekran kartının hangi özellikte olduğuna dikkat edilmeli: Dizüstü bilgisayar satın alırken cihazın ekran kartının hangi özelliğe sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Satın almak istediğiniz dizüstü bilgisayarın en az 2 GB ekran kartına sahip olması gerekmektedir. Sizlere tavsiyemiz daha üstü olan 4 GB’lık ekran kartını tercih etmeniz yönündedir. Bu sayede dizüstü bilgisayarınızın harika bir hıza sahip olacağını belirtmek isteriz.

  • İşlemci ve ram özellikleri en az 4 GB olarak tercih edilmeli: Satın alınmak istenen dizüstü bilgisayarda yer alan işlemcinin ve ram uygulamasının en az 4 GB olmasına özen gösterilmelidir. Bu anlamda bizim sizlere tavsiyemiz ise 8 GB ram tercih etmeniz yönündedir.

  • Sabit diske önem verilmeli: Bir dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de hiç kuşkusuz ki sabit diskinin ne gibi özelliklere sahip olduğudur. En az 500 GB sabit disk yer alan dizüstü bilgisayar tercih edilmelidir. Bu anlamda bizim sizlere tavsiyemiz 1 TB sabit disk tercih etmeniz yönündedir.

  • Isınma sorununun bulunmamasına dikkat edilmeli: Günümüzde satışa sunulan birçok dizüstü bilgisayarlarda en fazla görülen sorunlardan biri de kısa sürede ısınma problemidir. Bu sorun maalesef ki dünyaca ünlü dizüstü bilgisayar markalarında da görülebilmektedir. Dolaysıyla satın almak istediğiniz bir dizüstü bilgisayarı eve götürüp kullanmadan önce satın aldığınız mağazada cihazın kolayca ısınıp ısınmadığını denemek açısından 1-2 saat deneme testine tabii tutabilirsiniz.

  • Kolay taşınabilir ve hafif olmasına dikkat edilmeli: Dizüstü bilgisayar alırken kolay taışabilir ve hafif ağırlıkta olmasına da özen gösterilmelidir. Kolay taşınabilen ve ağırlık bakımından hafif olan dizüstü bilgisayarlar sizlere her zaman kolaylık sağlamaktadır. Örneğin bir geziye veya seyahate çıktığınızda dizüstü bilgisayarınızın kolay taşınabilir olması ve ağırlık bakımından hafif bir yapıya sahip olması sizlere harika bir avantaj sağlamaktadır.

  • Ekran özelliği ise tercihinize kalmakta: Ekran özelliği ise sizlerin tercihinize kalmaktadır. Satın almak istediğiniz dizüstü bilgisayarınızda 13-14-15-18 inç gibi farklı ekran özelliklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Büyük ekran sevenlerden iseniz örneğin 18 inç ekran genişliğine sahip olan dizüstü bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Yada küçük ekran sevenlerden iseniz 13-14 inç ekran genişliğine sahip olan dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmenizi gerekenlerden sonuncusu olan ekran özelliği tercihi hakkında da sizlere gerekli olan bilgileri sunduktan sonra dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap