Disk Boot Failure Hatası | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Disk Boot Failure Hatası
Bilgisayar

Disk Boot Failure Hatası

Bilgisayarların açılışında karşılaşılan bir hata olan “Disk boot failure insert system disk and press enter” hatası “Açılış diski bulunamadı sistem diski takın ve enter tuşuna basın.” anlamına gelmektedir.

Hatanın alınmasının bir kaç nedeni vardır bunlar aşağıdaki gibidir;

  • Açılış önceliğinin farklı bir sabit diske verilmesi olabilir.
  • Bilgisayarınıza yeni sabit disk takıldığında ve ayarlar yapılmadığında.
  • Sabit diskinizin kablolarında oynama veya çıkma olabilir.
  • Sistem boot sektörü hasar görmüş olabilir.
  • Sabitdisk (HDD) bozulmuş olabilir.

Açılış önceliğinin farklı bir diske verilmesi nedir ?

Bilgisayarınızda iki adet sabitdisk kullanıyorsanız örnek veriyorum birinde windows 7 kullanıyor ve diğer sabitdisk’te işletim sistemi kullanmıyorsanız ve açılış önceliğini işletim sistemi yüklü olmayan sabitdiske vermişseniz bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yeni sabit disk takıldığında Master / Slave ayarları hatalı yapıldığında ?

Bilgisayarınıza yeni bir sabitdisk aldığınızda ve Master/Slave ayarlarını hatalı yaptığınızda bu hata ile karşılaşılabilir. Master / Slave ayarı sabitdisk üzerinde bulunan jumper denen birimler sayesinde yapılır. Master birincil slave ikincil anlamına gelmektedir.

Açılış Sektörü Hasar Görmüşse ?

Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, ani elektrik kesintileri veya yazılımsal sorunlardan açılış sektörünüz hasar görmüş olabilir. O yüzden bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum varsa sistem kurtarma diski ile bilgisayarınızı onarmanız gerekmektedir.

Sabitdisk (HDD) Bozulmuşsa

Eğer sahitdiskiniz arızalandıysa bu hatayı almanız mümkün. Sabitdisk haricinde sabitdisk kablolarında da bozulma olmuş olabilir. Bunu en iyi Boot menüsüne girerek sabitdiskin ekranda görünüp görünmemesiyle anlayabilirsiniz. Eğer sabitdiskiniz bozulmuşsa ekranda gözükmeyecektir. Aynı şekilde kablolarda da hasar varsa yine ekranda gözükmeyecektir.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap