Dart Programlama Dili Nedir ? Ne İşe Yarar ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Yazılım » Dart Programlama Dili Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Yazılım

Dart Programlama Dili Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Dart, ilk kez Google tarafından geliştirilen ve daha sonra Ecma tarafından standart hale getirilen açık kaynaklı bir programlama dilidir.

Asıl amacı C ++, C # ve Java gibi C tabanlı dillerden yararlanmaktır. Derleme zamanında hızlı, özlü ve öğrenmesi kolay olan genel amaçlı bir programlama dilidir. Dart, tamamen nesne yönelimli, işlevsel ve reaktif programlama için mükemmel desteğe sahip, sınıf tabanlı bir dildir. İsteğe bağlı olarak JavaScript’e derleyebilen C stili sözdizimine sahiptir.  Interface’ler, Abstracts, generic type ve opsiyonel tipleri desteklemektedir.

Dart, tek sayfalık uygulamalar oluşturmak için yaygın olarak kullanılabilir. Tek sayfalık uygulamalar yalnızca web siteleri ve web uygulamaları için geçerlidir. Bu uygulamalar, tarayıcıya farklı bir web sayfası yüklemeden web sitesinin farklı ekranları arasında gezinmeyi sağlar. Klasik bir örnek GMail ─  Gelen kutunuzdaki bir iletiyi tıkladığınızda tarayıcı aynı web sayfasında kalır ,ancak JavaScript kodu gelen gelen kutusunu gizler ve ileti gövdesini ekrana getirir.

Dart dili kullanılarak web, sunucu, mobil uygulamalar ve IoT cihazları geliştirilebilir

Google özel bir yapı yayınladı Krom – Dart VM . Dartium kullanmak, diğer tarayıcılarda test etmeye hazır olana kadar kodunuzu JavaScript’e derlemeniz gerekmediği anlamına gelir.

Aşağıdaki tabloda Dart ve JavaScript özellikleri karşılaştırılmaktadır.

Neden Dart Öğrenmeli?

Öğrenmesi kolay

C # veya Java gibi bir nesne yönelimli dilde ve Dart’dan biraz JavaScript deneyiminiz varsa, öğrenmesi son derece kolay bir dildir. 

Dart, hem gevşek hem de güçlü yazmayı destekler, böylece farklı bir dilden hareket ederken kullanımı çok daha kolay hale getirir. Genel olarak Dart’ın JavaScript kullanım kolaylığı ile C # ‘ın daha yapılandırılmış doğası arasında büyük bir denge var.

Yerel Olarak Derlenmiş Paylaşılan Kod Tabanı

Diğer çerçeveler bir kod tabanının bölümlerini farklı platformlarda paylaşmanıza izin verirken, Dart bunu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

İlk olarak, Google destekli Flutter (Dart mobil uygulamalar çerçevesi) sayesinde hem Android hem de iOS’ta kullanılabilen ve her ikisine de yerel olarak derlenebilen tek bir uygulama yazmanıza izin veriyor.

Artık iOS uygulamaları için Swift ya da Objective-C, Android uygulamalar içinse Kotlin veya Java öğrenmenize gerek kalmadan Dart diliyle her iki platforma uygulamalar geliştirebileceksiniz.

Dart Uygulamalarını Nerede Yazabilirim ?

2011 yılında Google, açık kaynak kodlu bir ide olan Eclipse bileşenlerinden oluşan ve Mac OS X, Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen Dart Editor’ü yayımladı. Editörde syntax işaretleme, otomatik kodu tamamlama, JavaScript kodu tamamlama, web ve sunucu Dart uygulamaları ve hata ayıklama gibi birçok özelliği barındırmaktadır.

Dart programlama dili için önerilen popüler editör JetBrains IDE’leridir. Dart eklentisi, IntelliJ IDEAPyCharmPhpStorm ve Webstorm için sunulmaktadır. Bu eklenti ile syntax highlighting, otomatik kod tamamlama, analiz yapma, refactoring, hata ayıklama ve daha fazlası bulunmaktadır. Sublime Text ve Atom gibi derleyicileri için de ayrıca eklentiler mevcuttur.

Yazar hakkında

Yağmur Hande

Yorum Yap