Crack Nedir | Pc Webim
Ana Sayfa » Yazılım » Crack Nedir
Yazılım

Crack Nedir

İçinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağı, nasıl hayatımıza bilgisayar terimini yoğun biçimde yerleştirmişse, bilgisayar alanında kullanılan bir çok terimi de beraberinde getirmiştir. Aslında teknik bir terim olmasına rağmen, bugün hiç programlama bilgisi olmayan kişilerden de duyabildiğimiz bir terim var ki; o da crack. Bilgisayarla ilgilenen ve hazır programlara ihtiyacı olan herkesin internetten indirdiği shareware programlara crack patch‘i araması günümüzde çok doğal bir hale gelmiştir. Tabii ki bu yöntem, hazır bir crack bularak programları kırmaktır. Bir de programların kodunu değiştirerek kendileri kıran kişiler, genel adıyla cracker’lar vardır. Bu kişiler kodları değiştirerek programın çalışmasında da değişiklik yaptıklarından dolayı code reverser ismini de alırlar.

 

Program kırmak, cracker’lık, bilgisayar programlarındaki lisans haklarının aşırıya kaçması, BSA (Business Software Alliance-Yazılım Şirketleri İttifakı)’nın aşırı baskılarıyla ve Microsoft’un tekelini çok fazla yaymasıyla ivme kazandı. Günümüzde piyasaya yeni çıkan programların birkaç gün içerisinde kırılıp crack patch’inin internete konulduğu görülmektedir. Program kırabilmek için programcılıktan biraz anlamak gerekir. Özellikle dongle adı verilen donanımla korunan programlar kırılmak isteniyorsa, Assembly dilini mutlaka bilmek gerekmektedir.

 

Programlar için çeşitli koruma tipleri mevcuttur. CD koruması, password koruması, süreli programlar ve kısıtlı fonksiyona sahip deneme sürümleri bu korumalara örnek olarak verilebilir. En kolay kırılan programlar, Windows altında çalışan ve register etmek istendiğinde bir pencere içerisinde hata mesajı veren programlardır. Çoğunlukla, programı register etmek için sizden bir user name ve password ister fakat program satın alınmamışsa, girilen bilgiler, “invalid registeration number” gibi hata mesajlarıyla geri döner. Bu durumda doğru kayıt numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bunun da bir legal olan yolu vardır, programı satın almak; bir de ikinci yol olarak programdaki korumayı kaldırmaktır.

 

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap