ComboFix Nedir ? Nasıl Kullanılır ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » ComboFix Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
Bilgisayar

ComboFix Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

ComboFix çok güçlü bir malware yazılımları bulma ve temizleme programıdır. Bilgisayarınızda zararlı yazılım olduğunu düşündüğünüz anda ComboFix‘i çalıştırarak zararlı yazılımlardan kurtulabilirsiniz. ComboFix işlem sonunda size bir rapor da sunmaktadır.

ComboFix Windows Xp/Vista/7 işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Win 8 ve 10 için herhangi bir sürüm çıkmamıştır.

Eğer uzman bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz yada yakınınızda ulaşabileceğiniz uzman bir bilgisayar kullanıcısı yoksa ComboFix’den uzak durmanızı tavsiye ederiz. ComboFix çok güçlü bir yazılımdır ve kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

ComboFix çalıştırıldığı anda aşağıdaki verileri boşaltmaktadır.

  • Çöp kutusu
  • Geçici internet dosyaları
  • Temp klasörü

ComboFix Nasıl Kullanılır ?

Combofix

Öncelikle buraya tıklayarak yazılımı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Daha sonra ComboFix’i çalıştırmadan önce bilgisayarınızda açık olan bütün pencereleri kapatın ve açık olan Antivirüs, Antispyware ve Güvenlik Duvarı yazılımlarından da çıkış yapın.

 

Programı çalıştırınca karşınıza aşağıdaki gibi bir erkan gelecektir. I Agree diyerek onaylayın.

Combofix_2

Hemen ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir mavi ekran gelecektir. Bu ekran geldikten sonra artık bilgisayarınızda işlem yapmayı bırakın. Hatta ComboFix’in çalışma penceresine de tıklamayın aksi taktirde program kilitlenebilir.

Combofix_3

Bu işlem bittikten sonra ComboFix sistem geri yükleme noktası oluşturacaktır. Bunun sayesinde işlemler sırasında bilgisayarınızda herhangi bir sorun olursa sistemi geri yükleyebilirsiniz.

ComboFix sisteminizi taramaya başlayacaktır bu süreçte internet bağlantınız kesilebilir, bilgisayarın saati değişebilir ve masaüstü kaybolabilir. Endişelenmeyin combofix işlemleri tamamladıktan sonra her şey eski haline dönecektir.

Combofix_4Tüm işlemler bittikten sonra ComboFix size  bir rapor sunacaktır. Daha sonra ise internet bağlantınız düzelecek, saaat düzelecek eğer gittiyse masaüstü de geri gelecektir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap