Cloud Server | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Cloud Server
İnternet

Cloud Server

Cloud Server ya da Türkçe karşılığı ile Bulut Sunucu; yeni nesil barındırma çözümleridir ve günün koşullarında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Cloud teknolojisi, geleneksel sanallaştırma çözümlerinden çok daha gelişmiş, yüksek performanslı ve ekonomik bir çözümdür. Büyük bir sistem kaynağı içerisinden kullanıcıya tahsis edilen donanım kaynaklarını asimetrik biçimde kullandıran yapı, bu sayede atıl sistem kaynağı oluşmasını engeller. Bunun yanında bu yapının çok daha yüksek güvenlik özellikleri bulunur. Elbette burada elde edilen en büyük avantaj sistemin efektif kullanılıyor olması sebebiyle yüksek performansın elde ediliyor olmasıdır.

Cloud Server fiyatlandırması, kullanıma odaklanabilir. Örneğin, kullanılan süre ile sınırlanan bir fiyatlandırma kimi servis sağlayıcıların politikasıdır. Bu sayede sistemin kullanılmadığı durumlarda maliyet ortaya çıkmaz. Ancak tabii bu durumda yüksek veri trafiği bulunan kullanıcılar daha yüksek maliyete katlanabilir. İster aylık veya yıllık kiralansın, ister saatlik veya diğer süre sınırlamaları fiyatlandırılsın, Bulut Sunucu çözümleri diğer sunucu alternatiflerine göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir.  Sanallaştırma altyapısının nitelikleri sayesinde, bu uygun maliyetlerle fiziksel sunucular adar olmasa da diğer sunucu çözümlerinden daha yüksek kapasite ile işlem yapılabilir.

Esnek Yapılandırma Avantajı

Cloud Sunucular, herhangi bir zamanda sistem kaynağı artırılabilen veya azaltılabilen yapılardır. Sistem havuzunun büyüklüğüne göre, servis sağlayıcının belirlediği maksimum sistem kaynağı limitleri fiziksel sunuculara çok yakın değerlere ulaşabilir. Zira Cloud Sunucu havuzu birçok makineden oluşan bir sistem grubudur ve burada birkaç makine bir araya gelerek çok büyük bir cloud sunucu çözümüne erişilebilmesi dahi mümkündür. Zaten teknolojinin en büyük avantajı budur. Örneğin, 1000 çekirdeğe sahip bir sistem havuzunda bir kullanıcı için tanımlanabilecek çekirdek sayısında teorik olarak bir sınır yoktur. Aynı şekilde sistemin diğer fonksiyonları da paylaştırılabilir. Ancak tabii servis sağlayıcılar çok sayıda kullanıcıya hizmet verebilmek için bu yapıları sınırlandırır. Küçük ve orta büyüklükteki sunucu ihtiyaçlarını karşılama noktasında bulut sunucu en efektif çözümdür demek doğru olacaktır.

Kesintisiz Servis Avantajı

Cloud Server teknolojisi; kesintisiz hizmet verebilen bir çözümdür. Zira belirttiğimiz gibi sisteme tanımlanmış tek bir sistem kaynağı yoktur. Örneğin bir sunucu kullanıcısı için tanımlanan ram alanında bir arıza meydana gelmesi durumunda havuzda yer alan farklı bir ram birimi devreye girer ve performansın düşmesine izin vermeden hizmet devam eder. Aynı durum diğer sistem kaynakları için de geçerlidir. Bant genişliği kullanıcı dahil olmak üzere bu sistemlerde performans kaybı nadir bir durumdur.

Cloud sunucularda kullanıcı yönetimi ve yük dengeleme özellikleri nitelikli yazılımlar tarafından sunulur. Bu sayede bir kullanıcı sadece kendi sistem kaynaklarının limitlerini zorlayabilir ve diğer kullanıcıları etkileme olasılığı oldukça düşüktür.

Uygulama Havuzu Avantajları

Cloud sunucular, işletim sistemleri ve diğer uygulamaların tamamını tek bir kaynaktan paylaşır. Bu sayede ücretli servislerin maliyetleri çok uygun seviyelerde ortaya çıkar. Panel ücretleri, sunucu yönetim eklentileri ve diğer uygulamalar bulut sunucu sistemlerinde daha uygun fiyatlarla elde edilirken, bazı servisler ücretsiz de kullanılabilir. Sistemin bu özelliği global bir özellik olup, hemen her servis sağlayıcıda aynı standartlara sahiptir. Cloud sunucu kullanıcıları, kendi uygulama standartlarına kendileri karar verebilir, istedikleri eklentileri kurarak, bağımsız bir sunucu gibi kullanabilir.

Cloud Sunucu Hangi Projeler İçin Uygundur?

Cloud sunucu çözümleri, bir veya birkaç web sitesinin barındırılmasından, belli büyüklüğe kadar web tabanlı uygulamaların yayınlanması ve benzeri çözümlerin tamamı için uygundur. Bu sistemin kullanım sınırları, kullanıcının ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilir. Bu sayede, cloud sunucu çözümlerinin hemen her ihtiyaç için kullanılabileceği söylenebilir. Ölçeklendirilebilme özelliği sayesinde, küçük hacimli kullanıcılar da, fiziksel sunucu kullanıcıları gibi yüksek performans ve kesintisiz yayına erişebilmektedir. Yani buradan bakıldığında aslında bu yapının tüm kullanıcı seviyelerinde eş performans özelliklerini sunuyor olması en büyük avantajı olarak tanımlanabilir.

Yüksek Performanslı Hosting Çözümü Olarak Cloud Sunucular

Günümzüde basit web siteleri dahi, yüksek sistem kaynağı kullanmaları nedeniyle geleneksel paylaşımlı hosting paketlerinde verimli sonuçlar ortaya koyamaz. Kaldı ki, bazı web sitelerinin kullandıkları kaynaklar itibariyle bu hosting paketlerinde barınmasına servis sağlayıcılar da izin vermemektedir. Bu noktada site sahiplerinin sunucu kullanma zorunlulukları ortaya çıkar. Geleneksel sunucular maliyetli ve yönetimi uzmanlık gerektiren yapılar olduğundan, bu durumda yönetim desteği ile birlikte sitenin çalıştırılması majör bir maliyete dönüşür. Cloud Server bu noktada en etkili çözümdür. Kullanıcının ihtiyacı kadar sistem kaynağının tahsis edildiği çözümler, diğer sunucu çözümlerine görece daha uygun maliyetlere sahiptir ve cloud sunucuların yönetim özellikleri giriş seviyesindeki kullanıcılar için uygundur. Ayrıca sitenin kapasitesine bağlı olarak kullanıcı sunucu özelliklerini dilediği zaman değiştirebilir.

Gelişmiş teknoloji ile hemen tanışın

Cloud Sunucu çözümleri ile hemen tanışmanız, uzun vadeli fayda elde etmeniz bakımından önemlidir. Maliyet optimizasyonu ile birlikte yüksek performans ve güvenlik özelliklerine Turhost tarafından sunulan Bulut sunucu çözümleri ile hemen ulaşabilirsiniz. Yüksek performanslı sistem kaynakları, NVME SSD depolama teknolojisi ve benzersiz müşteri desteği ile Turhost, tüm seviyelerdeki kullanıcılar için efektif çözümleri sunuyor.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap