Bir Hacker'ın Alet Çantası | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Bir Hacker’ın Alet Çantası
Bilgisayar

Bir Hacker’ın Alet Çantası

Tüm online iletişimimizi güvenlik altında tutacak ve meraklı gözlerden koruyacak en iyi yazılımları mı arıyorsunuz ? Profesyonellerin kullandıkları yazılımları deneyin. 😉

Bilgilerinizi güvenlik altına almak istiyor, fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı size bir fikir verebilir.

TOR

Torch

 

Tor ağı çoklu şifreleme katmanı ile hedef IP’leri gizliyor.

Bu yazılımların belki de en çok bilineni Firefox tabanlı Tor Browser. Kuruluma başladığınızda size doğrudan Tor ağına mı, yoksa bir köprü üzerinden mi bağlanmak istediğiniz soruluyor. Seçiminizi yaptığınızda sistem, birkaç özelleştirilmiş script ve seçenek dışında aynı standart bir Firefox gibi kurulumu tamamlıyor.

Tor ağı çoklu şifreleme katmanı ile hedef IP’leri gizliyor.

İnternet’te anonim gezinmek için tor kullanılıyor ve tor IP adresinizi gizlemek için bir kaç şifreleme katmanı kullanıyor.

TAILS

Tails

Linux tabanlı Tails, bilgisayarınızda ne yapıyor olursanız olun kişisel verilerinizi koruyacak bazı uygulamalara sahip.

Bir linux dağıtımı olan Tails kişisel veri güvenliğinizi koruma adına işletim sistemi bazında Tor ile aynı amacı güden bir yazılım.

USB Bellek, DVD,CD veya Sd kart üzerinden çalışabilen tails işletim sisteminden bağımsız olarak çalışıyor. İçerisindeki tüm yazılımlar tor ile uyumlu ve Tor’un sağladığı güvenliği artırabiliyor.

SECUREDROP

SecureDrop, özellikle gazeteci ile kaynağı arasında takip edilemez bir iletişim ağı sağlamak için kullanılıyor. Gazetecilerin kaynakları, (gizlenmiş bir tor hizmeti üzerinden erişilen) SecureDrop web sitesine kendileri için rastgele atanmış kod numarasını kullanarak ellerindeki mesaj ve belgeleri güvenl gönderebiliyorlar. Ardından gazetecilerde kendi bilgisayarlarından Tails kullanarak SecureDrop sitesine giriş yapıyor ve önceden yaratılmış GNU Privacy Guard ile bu bilgileri alabiliyor ve son olarak hava duvarı ile korunan güvenli bir görüntüleme noktasından okuyabiliyorlar.

SecureDrop bu makalede anlatılan kurulumu ve kullanımı en zor yazılımdır.

GNUPG

GNUPG

İletişiminizde açık kaynaklı bir güvenlik çözümü arıyorsanız GnuPg yazılımını tercih edebilirsiniz.

GNU Privacy Guard, PGP standartına açık kaynaklı bir alternatif olarak kişiler arası veri iletişimini güvenli hale getirmek üzere tasarlandı. Temel kullanım alanı Outlook veya Claws gibi e-posta istemcileri üzerinden yapılan iletişimleri şifreleyip güvenli hale getirmek.

GNUPG kurulumu, komut satırlarına yabancıysanız tam bir işkence. Neyse ki GPG4Win ve benzeri programlar, kurulum sürecinde bir grafik arayüzü sunarak yazılımı ilk defa kullanacaklar için kolaylık sağlıyor.

 

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap