Bilgisayarda Kayıt Defteri Nedir, Nasıl Temizlenir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayarda Kayıt Defteri Nedir, Nasıl Temizlenir ?
Bilgisayar

Bilgisayarda Kayıt Defteri Nedir, Nasıl Temizlenir ?

Windows’un önemli özelliklerinden birisi de kayıt defteridir. Kayıt defterinin diğer bir adı ‘’Register’’dir. Kayıt defteri, bilgisayara yüklenen dosyaları ve yapılan ayarların bilgilerini depolayan bir not defteri görevini görür. Bu kayıt defteri, zamanla büyüyen ve balon gibi şişen bir alandır. Standart bir kullanıcının çok fazla girmemesi gereken bir alan olmasına rağmen, bazı durumlarda kullanıcının ihtiyacı olup olmadığına göre müdahale etme olanağı mevcuttur.

Bilgisayarda Önbellek Nasıl Temizlenir?

Önbelleği temizlemek için Bilgisayarınızı kapatıp açmanız her zaman yeterli ve faydalı olmayabilir. Önbelleğin temizlenmesi için birtakım programlara ihtiyaç duyulabilir. Bunlar da antivirüs programları gibi…

Kayıt Defterine Ulaşabilmenin Yolu

Kayıt defterinde değişiklik yapmak istiyorsak, windows sekmesinden arama bölümüne “cmd” yazarak komut satırını açmanız gerekiyor. Komut satırına ‘’Regedit’’ yazarak kayıt defterini açacağız. Eğer bu alanda yapacağınız değişikliklerden emin değilseniz, kayıt defterine giriş yapıp değişiklik yapmanızı tavsiye etmeyiz. Ancak yapacağınız işlemden eminseniz kayıt defterinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Yapılacak bu işlemle istediğiniz veriyi silebilir veya ismini değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Kayıt Defteri Verileri Nasıl Silinir

Kayıt defterindeki verileri bazen elle silmeniz gerekebiliyor. Bu işlemi yapabilmek için windows menüsünden arama bölümüne cmd yazıyoruz. Ondan sonra komut satırına ‘’Regedit’’ yazıyoruz. Bu işlemi yaparak Kayıt defterine ulaşırsınız. Kayıt defterine ulaşıldıktan sonra istediğimiz verinin üzerine gelerek fare ile sağ tıklayarak sil ya da delete komutunu uygulayarak veriyi kaldırabiliriz. Bu kısımda mutlaka bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu silinen verinin asla geri gelmeyeceği anlamını taşır.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap