Bilgisayar USB’yi Görmüyor Sorunu Çözümü | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar USB’yi Görmüyor Sorunu Çözümü
Bilgisayar

Bilgisayar USB’yi Görmüyor Sorunu Çözümü

Bilgisayarınıza USB Flash Bellek taktığınız zaman, bilgisayara takıldığına dair ses alıyorsanız fakat USB flash beller bilgisayarınız tarafından görülmüyorsa anlatacağım adımları uygulamalısınız.

USB belleğin bilgisayar tarafından görülmemesinin bir kaç nedeni vardır. Bunlar; USB belleğin bağlantı kablosunun hasarlı olması, USB portun bozulmuş olması ve USB belleğin yanlış dosya sistemine sahip olması’dır. USB portun veya bağlantı kablosunun bozulmuş olması gibi sorunları buradan düzeltemeyiz ama yanlış veya hasarlı dosya sistemine sahip olması gibi bir sorunu buradan anlatacağım yöntem sayesinde çözebiliriz.

USB Flash Belleği bilgisayarımıza bağladık. Bilgisayardan USB bağlanma sesi geldi fakat bilgisayarıma girince USB görünmüyor ise belleğimiz muhtemelen yanlış veya hasarlı bir dosya sistemine sahiptir. Bunu anlamak ve sorunu düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

Hazırsak Başlayalım!

Windows + R tuş kombinasyonunu uygulayarak veya Başlat>Çalıştır adımını uygulayarak çıkan kutucuğa diskmgmt.msc yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

*Eğer yukarıdaki adımı uygulayamazsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. İki yol’da bizi Disk Yönetimine götürecektir. 

Masaüstüne girerek “Bilgisayarım’a” sağ tıklıyoruz ve “Yönet”e giriyoruz. Buradan Depolama sekmesi altında bulunan “Disk Yönetimine” giriyoruz.

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi 14,45Gb’lık alan ayrılmamış olarak görünüyor. Bu bizim USB belleğimizle aynı boyuta sahip. USB bellek bilgisayar tarafından okunuyor fakat yanlış dosya sistemine sahip olduğu için görüntüleyemiyoruz.

Sorunu çözmek için bu alana sağ tıklayıp “Yeni Basit Birim” kısmına tıklamamız gerekiyor. Ardından İleri, İleri, İleri diyerek yeni bir birim oluşturuyoruz.

Son olarak USB belleği bilgisayardan çıkartıp tekrar takarsak sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap