Kategoriler: Bilgisayar

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisliği günümüzde çok popüler olan yeni çağ mesleklerinin başında gelmektedir. Henüz 19. yüzyılda Amerikan askerlerinin iletişimlerini sağlamak için icat edilen Bilgisayarlar, zamanla yarı iletken akımların keşfedilmesiyle küçülmüş ve sonradan bir cebe sığacak boyuta indirgenmiş olan Bilgisayarların programlamaları ve donanımları ile ilgili olan bir mühendislik dalıdır. 21. yüzyıl Türkiye’sinde neredeyse hemen her Üniversitede Bilgisayar Mühendisliği bulunmaktadır. Haliyle çok popüler olan bu alanla ilgili öğrencilerin seçimi sayesinde yükseliş trendini her zaman korumuştur.

Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayarın donanım ve yazılımları alanında karşılaşılan Algoritmik süreçlerin uygulamalarını ve çözümlerini içeren bir Mühendislik dalıdır. Aynı zamanda günlük hayatta karşılaştığımız tüm ekonomik, yazılımsal ve sosyal alan problemlerine çözümler üretmek için vardır. Bilgisayar Mühendisliğini bu şekilde tanımlamak mümkündür.

Bilgisayar Mühendisliği 4 yıllık bölümler içerisinde gözükmektedir. Fakat bir yıl hazırlık ile beraber eğitim 5 yıl devam etmektedir. İlk yılınızda tüm Mühendislik bölümlerinin aldığı ortak dersleri görmektesiniz. Bunlar Matematik, Fizik ve Kimya türevinde derslerdir. Daha sonraki yıllarda ise mesleğinize has olan bölüm derslerini almaya başlayacaksınız. Bölüm dersleri ise Donanım ve Yazılım olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Derslerin bir kısmı zor olduğu gibi kolay olan derslerin bulunduğunu unutmamak gerekir. Bilgisayar Mühendisliği her ne kadar pek çok bölüme göre zor olsa da bazı mühendislik bölümlerine göre çok daha kolay bir bölümdür. Şayet derslerinize düzenli bir şekilde çalışırsanız ve gereken ilgiyi gösterip kendinizi geliştirme basamaklarına dikkat ederseniz çok kolay bir şekilde bölümü bitirebilirsiniz. Mühendislik bölümünde elde edeceğiniz, öğreneceğiniz tüm süreçler tamamen sizin çabanıza kalmıştır. Kendini geliştirmeyen bir mühendisin bir ofis boydan öteye geçemeyeceğini bilmelisiniz.

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisliğinin ne iş yaptığına verilecek onlarca cevap bulunabilir. Fakat sizler için en çok verilen cevapları derledik ve bu yönde aklınızda yer etmesini umuyoruz. Bilgisayar Mühendislerinin en fazla tercih ettikleri alanların başında yazılım sektörü ve yazılım ile elde edilecek ürünlerin yapıldığı çalışma alanları gelmektedir. Bu alanda çalışan Bilgisayar mühendisleri, analiz, planlama, algoritmik süreçler, kalite yönetimi, tasarım, kodlama, donanım gibi birçok aşamanın hemen her noktasında yer alabilmekte, bu aşamalara da oluşabilecek sorunlara çözüm üretmek için vardırlar ve yer almaktadırlar. Tabi Mühendislik fakültesinden sonra özel sektörde ya da freelancer çalışmayıp yüksek lisans ve doktora yaparak Akedemik kariyer yapan Mühendislerde bulunmaktadır. Akademik kariyerinde uzmanlaşarak eğitimci olan pek çok Mühendiste bulunmaktadır.

Sizler için yukarıda kısaca çalışma alanlarını özet geçtik ancak şimdi uzun uzadıya belirtmek istiyoruz. Bilgisayar Mühendisleri genellikle Üniversiteyi bitirdikten sonra Özel sektörde çalışır veya Freelancer olarak bireysel çalışmayı tercih edebilir. Özellikle çalışma alanları içinde Yazılım, Veri Tabanı, Bilişim güvenliği, Ağ, Donanım, Elektronik, Teknik Deste, Multimedya ve daha sayamadığımız pek çok alanda Bilgisayar Mühendisleri iş yapabilir ve para kazanabilirler.

Gördüğünüz gibi Bilgisayar Mühendislerinin çalışma alanları hayli fazla. Peki bu kadar çok geniş bir çalışma alanına sahip mühendisleri aldıkları maaş ne durumda. Aslında bu soruya verilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Tamamen subjektif bir açıklaması vardır. Çünkü Bilgisayar Mühendisinin çalıştığı alan, ürettiği çözüm, çalıştığı şirket ve hatta çalıştığı şehri bile bu konuda etki etmektedir. Tabi bize göre bir Bilgisayar Mühendisinin alacağı maaşı kendisi belirler. Çünkü kendini iyi yetiştirmiş bir Mühendisin alacağı ücret hayli yüksek olabilir iken, herhangi bir konuda ya da alanda kendinin yetiştirememiş ve bir yazılım öğrenememiş bir Mühendisin alacağı ücrette tabii ki düşük seviyede olacaktır. Sizler için burada paylaşacağımız maaş değerleri tamamen ortalama değerlerdir. Kesin bilgi değildir. Dediğimiz gibi bulunulan koşullara göre kesinlikle farklılıklar göstermektedir. Genellikle yeni mezun Bilgisayar Mühendisleri özel sektörde yaklaşık olarak 2 ya da 2.5 bin civarında maaşla işe başlamaktadır. Tecrübe kazandıkça ve kendini geliştirdikçe bu maaş artmaktadır. Tabi kendi işini yapan yani freelancer olarak çalışan ve kendini iyi yetiştirmiş Bilgisayar mühendisleri çok ütopik rakamlarda kazanabilmektedir. Yani söylemek gerekirse özel sektörde önünüzün açık olduğunu belirtmek isterim. Devlette çalışmak isteyen mühendisler ise yaklaşık olarak 4.5 bin civarında maaşla başlasalar bile sonradan aldıkları ücret artmaktadır. Tabi diplomanızın yanında yüksek lisans ve yabancı diliniz varsa maaşınız yükselmektedir. Bilgisayar mühendisliği taban puanları inceleyerek kendinize daha yararlı bir üniversite hedefi belirleyebilir ve üniversiteyi daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Son Not: Son olarak sizlere bir öneride bulunmak istiyoruz. Günümüzde Bilgisayar Mühendisliğini bitirdiği halde İngilizce bilmeyenleri görüyoruz ne yazık ki. Bu çok vahim bir durumdur. Özellikle yazılım alanında kendini geliştiren Mühendislerin kesinlikle İngilizce bilmelerinin şart olduğunu düşünmekteyiz. İngilizcesi yeterli olmayan bir Bilgisayar Mühendisinin iyi bir yerlere gelmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bundan dolayı Üniversite sürecinde kesinlikle İngilizcenizi geliştirip konuşabilecek seviyeye getirmelisiniz.

Sağlıcakla kalın.

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorumları Görüntüle

  • Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler. Bu bölüm için şahsi fikrim üniversite bile okumaya gerek yok. Bu işlere merakınız varsa devamı gelecektir.

Paylaş
Yazar
Emirhan BÜLBÜL

Son Yazılar

Klavyede Tik İşareti (✓) Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar ve Telefon kullanıcılarının çoğu tik yani onay işaretinin nasıl yapıldığını bilmemektedirler. Bu yazıda tik…

% gün önce

Instagram Profiline Twitter Linki Ekleme

Instagram profiline twitter hesabı ekleme ile ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Instagram profilinize twitter hesabınızı ekleyerek…

% gün önce

1G, 2G, 3G, 4G ve 5G Hücresel Ağların Gelişimi

Hücresel Ağları Tanıyın 1G, 2G, 3G, 4G ve 5G - İnternete bağlandığınızda, internet hızı, cep telefonunda…

% gün önce

Kedilerin Laptop Üzerinde Yatmasının Sebepleri

Sizin de kediniz sürekli laptop üzerinde uyuyorsa ya da uyumaya çalışıyorsa gelin bunun sebebine beraber…

% gün önce

Türknet Davet Kodu İle 1 Ay Bedava İnternet – Kampanya Babası .com

Türknet davet kodu namı diğer arkadaşını getir kampanyasıyla hem siz hem de getirdiğiniz arkadaşınız 1…

% gün önce

Android Silinmeyen Uygulamaları Silme (Rootsuz)

Android telefonunuzda bulunan silinmeyen, kaldırılmayan uygulamaları nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağım. Silinmeyen uygulamalar genellikle Google uygulamaları ve…

% gün önce