Bilgisayar Donunca Yapılması Gerekenler | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar Donunca Yapılması Gerekenler
Bilgisayar

Bilgisayar Donunca Yapılması Gerekenler

Bilgisayar donduğu zaman yapılması gereken işlemlere geçmeden önce bilgisayar neden donar sorusuna açıklık getirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Bilgisayar Neden Donar ?

Bilgisayarlarda donma iki temel sebepten ileri geliyor. Birincisi donanımsal olarak, ikincisi ise yazılımsal olarak.

Soruna donanımsal olarak bakarsak; grafik işlemcisi ile ilgili problemler, grafik kartlarıyla ilgili problemler, işlemciyle ilgili problemler, ısınma ile ilgili problemler veya bilgisayarın hava sirkülasyonundaki problemler bilgisayarınızın donmasına neden olabilir.

grafik işlemcisi

Soruna yazılımsal olarak bakarsak; özellikle uzun süre kullanılan bilgisayarların işletim sistemlerinde bilgisayarın çalışmasını önleyecek sorunlar meydana gelebiliyor veya bilgisayardaki yüklü programların kendi aralarındaki etkileşimi bilgisayarların donmasına neden olabiliyor.

yazılım

*Bilgisayarlarınızın donmasını önlemek için serin ortamlarda çalıştırmayı, format atarak sistemin kendini yenilemesini deneyebilirsiniz.

Bilgisayarın Donma Anında Yapılması Gerekenler

  1. Bilgisayarınız sık sık donuyorsa virüs bulaşmış olabilir. Etkili bir virüs programı indirerek sisteminizi virüs taramasından geçirmenizi öneririz.
  2. Donma, bilgisayarda çalışan programların çakışması sonucu oluşabilir. Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisine giriş yapın ve arkaplanda çalışan programları sonlandırın.
  3. Son olarak donma geçmediyle bilgisayarınızı kapatma tuşuna basılı tutarak kapatın. O bilgisayarın sağlam bir formata ihtiyacı vardır. Bilgisayarınızı formatlayın.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

21 Yorumlar