Arama Motorlarının Kısaca Tarihi | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Arama Motorlarının Kısaca Tarihi
İnternet

Arama Motorlarının Kısaca Tarihi

Bu yazımızda sizlere günümüze kadar hizmet verip/veremeyen arama motorlarının tarihlerini kısaca açıkladık.

Archie’nin Tarihi (1990)

Archie

Archie, genellikle ilk arama motoru olarak düşünülür. Her ne kadar şuan da ilkel gözükse de Archie, kamuya açık FTP sunucularını düzenlemeye yarıyordu ve ziyaretçilerinin belirli dosyaları bulmalarını sağlıyordu. Bu arama motoru World Wide Web (www) olmadan önce vardı ve bu arama motoruna erişmek için yerel bir sunucuya veya Telnet‘e ihtiyacınız vardı.

World Wide Web Wanderer (1993)

1993 yılında hayata geçen World Wide Web Wanderer web sitelerini sıralayarak otomatik olarak veritabanına kayıt edebilen ilk sistemdi. Aslında bu üretilen ilk “bot”du. Sistemin adı daha sonra “Wandex” olarak değiştirildi. Aslında kuruluş amacı Dünya çağındaki aktif web sitelerini ölçmek ve ağın büyüklüğünü gözlemlemek adına kurulmuştu ama aktif web sitelerini gezerek veritabanına kayıt yapabilme özelliği sayesinde bu sistem örümcek (robot) olarak kullanılmaya başlandı.

Excite (1993)

Excite

Excite, Stanford Üniversitesi‘nde altı lisans öğrencisinin genel dil içerisindeki ilişkilerinin istatistiklerini kullanarak sıralamalardaki ilgili olma durumunu arttırmaya uğraşmalarının sonucu olarak ortaya çıkan bir projeydi. O zamanlarda Excite gazetecilerinin haber yorumlarını paylaştığı bir sistem olarak kullanılmaktaydı.

Arama Motoru Yılı (1994)

Infoseek: Kullanıcılarının web sayfalarını gerçek zamanlı olarak kaydetmelerine imkan tanıyor ve otomatik bir şekilde kullanıcı kaynaklı kategorilere göre düzenliyordu.

AltaVista: Sınırsız bant genişliği sunan, doğal dil ile arama yapabilmeye izin verme ve sonuçları iyileştirme için arama düzenleyicileri kullanan ilk arama motoruydu.

WebCrawler: Sadece başlıkların veya başlıklar ve tanımlamaların yerine bütün sayfaları sıralamaya alabilen ilk “crawler” idi.

Ask/Ask Jeeves (1997)

ask-question-ad

Ask ve Ask Jeeves hizmeti insanlar tarafından popüler içerikli sitelerin tespit edilmesi ile el ile sıralama yapan bir arama motoruydu. Bu hizmet DirectHit adı verilen bir sistem tarafından otomosyonu da kullanmaktaydı.

MSN/Bing (1998/2009)

Microsoft, diğer hizmetlerinin başarısından faydalanarak kendi arama motorunu yayınlamıştı. O dönemlerde Google’un başarılı olmasıyla birlikte 2004 yılında MSN Bing adında arayüzünü değiştirerek yeni bir arama motorunu tanıttı.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap