Android İçin En İyi 5 Widget Uygulaması | Pc Webim
Ana Sayfa » Mobil » Android İçin En İyi 5 Widget Uygulaması
Mobil

Android İçin En İyi 5 Widget Uygulaması

Akıllı telefonlar ve tabletlerin en dikkat çeken yanlarından biri kuşkusuz işletim sisteminin ana ekranınız üstünde widget nihayetinde yardımcı araçlar kullanmanıza olanak sağlaması. Tabii ki widget desteği bu kadar geniş olduğu takdirde on binlerce değişik widget da yazılım geliştiriciler tarafınca pazara sürülmüş durumda. Yinede bu kadar fazla değişik araç aralarından iyilerini bulup ayıklamanın az bişe zor olabildiğini de belirtmek lazım.
Sizler için hazırlamış olduğumuz Android telefonlar için olmazsa olmaz 5 widget yazılımı listemizden yararlanarak katiyen işinize yarayacağına inandığımız yardımcı araçlara erişebileceğinize inanıyoruz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan hemen en ilgi çekici widgetlara giriş yapalım.

1- Power Toggles

Power Togles

Android işletim sisteminin 3G bağlantısı, WiFi, GPS, ses düzeyleri gibi birçok kontrol opsiyonunu bildirim çubuğunda tuttuğu bir gerçek. Bu kontrollerin bir kısmı her ne kadar makine üreticileri tarafınca kullanıcıların ana ekranlarına widget olarak eklenseler de, bunların hem dizaynlarının kötü olmaları hem de az olmaları da kullanıcıları başka seçenekler aramaya yöneltiyor.
Power Toggles yazılımı ise istediğiniz tüm kontrol düğmelerini ana ekranınıza hoş bir dizaynla yerleştirmenizi ve onları kontrol edebilmenizi sağlamaktadır. Elbette widgetın konumlandırılması, ölçüsünün değiştirilmesi, onlarca değişik tema gibi ek özellikleri ise Android hakimiyetinizi iyileştirirken resim şeklinde de keyif almanıza yardımcı oluyor.

2- BlingBoard

blingboard

Telefonlarımızı kullanırken birçok bildirimi doğrudan bildirim çubuğundan görebilmek mümkün. Yinede her seferinde bu çubuğu açmak, geri kapamak ve dar alanda kısıtlı bilgi almaya çalışmak oldukça olumsuz olabilmektedir. BlingBoard yazılımı ise bu problemin üstesinden gelebilmeniz için birçok değişik sık kullanılmakta olan yazılımdan gelmekte olan bildirim bilgilerini ana ekranınız üstünde sunuyor.
Ana ekranınıza yerleşen bildirim widget yardımıyla çağrılarınızı kontrol edebiliyor, SMS’leri okuyabiliyor, gelmekte olan e-postalarınızı görebiliyor, Facebook ve Twitter hesaplarınızdan gelmekte olanlara kısa bir bakış atabilmektesiniz. Bu nedenle yazılımın iletişim ve sosyal medya anlamında en çok kullanılmakta olan araçlara tam destek sunmuş olduğunu söyleyebilmekteyim.

3- Google Keep

google keep

Google Keep yazılımı her ne kadar temel olarak bir not alma yazılımı olarak direkt kendi içinden kullanılsa da, birçok kullanıcı Keep programıyla beraber widgetların da makinenin ana ekranına eklenebildiğini bilmiyor. Google Keep’i kurduktan sonrasında widgetlarınıza bakabilir, bütün notlarınıza da ana ekranınızda belirecek olan widgettan bakabilir, ilaveten yeni notlar eklemek dilerseniz gene zorluk çekmeden ve programa giriş yapmadan devam edebilirsiniz.
Farklı boyutlarda widget desteğine sahip olan yazılım, Google hesabınızla senkronize olarak çalıştığı için bu notlarınıza her yerden erişmenin mümkün olabildiğini da unutmamak lazım.

4- Android İçin Not Alma Uygulaması UCCW

boxed_uccw_skin_by_xniikk-d5x8mck

UCCW yazılımı, widget yazılımları aralarında en özelleştirilebilir olanlardan biri. Zira yazılımın sunmuş olduğu widget opsiyonları o kadar aşırı ki, ekranınızda görünen hava durumu, saat, tarih, çağrılar, bildirimler gibi her neredeyse her hususta tema farklılıkları yapabiliyor, onları ince detaylarla özelleştirebilmektesiniz. Diğer kullanıcıların ve fabrikaların hazırladıkları temalar yardımıyla opsiyonlarınızın giderek arttığını da belirtmek gerek.
Bazı Android makinelerin üretici uygulamalarıyla uyumsuzluklar gösterebilse de birçoğunda problemsiz olarak mevcutluğunu devam ettiren yazılım, widget özelleştirme tercihlerinden yararlanmak isteyenlerin tercih edecekleri araçlardan birisi olmaktadır.

5- Feedly

feedly

Tabii ki sıklıkla çevrimiçi içerikleri okumayı sevenlerin, tüm sevdikleri internet siteleri, bloglar ve haber kaynaklarını ekleme yapabilecekleri ve rahatlıkla takip edebilecekleri Feedly’i unutmamalıyız. Feedly yardımıyla ana ekranınıza yerleştireceğiniz widget üstünden takip etmiş olduğunuz kaynaklarda yayınlanan içeriklere göz atabiliyor, bu sayede her seferinde programa giriş yapmadan her şeyden haberdar olabilmektesiniz.
Tahmin edebileceğiniz gibi kendiliğinden eşzamanlılık (senkronizasyon) ve güncellik denetimine sahip olan Feedly yazılımı, widget üstünden kategori seçimi gibi bir takım gelişmiş özellikleri de destek veriyor. Lakin oldukça sıkı içerikler takipçisiyseniz Android ana ekranınızda olması gerekli olanlardan.

Kullanılabilir onlarca değişik widget yazılımı daha tabii ki var yalnız işinize en fazla yarayacak olanları seçmeye çalıştık. Önerilerinizi yorumlar sekmesinden paylaşarak öteki takipçilerimizi de bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap