Android Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » Android Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi
Genel

Android Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi

Android işletim sistemi hem üstünlükleri, hem de olumsuz yanlarıyla adından sık bir şekilde bahsedilmekte olan bir işletim sistemi. Kim ne derse desin bunun yanı sıra evrende 1 milyardan çok teknolojik ürün Android işletim sistemi kullanıyor ve bu güruha akıllı telefonlar dahil değil. Onları da işin içine katacak olursak rakamı ikiye katlayabilmekteyiz.

Android, iOS’tan sonra tasarlanmış, şimdilik genç sayılabilecek ve geliştirilmeye devam edilmekte olan bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu olması, milyonlarca programa uyum sağlayabilmesi ve Android akıllı makine bazlığı da tanınmış olmasının önem arz eden nedenlerinden.

Galaxy S5 Android 5.0

Gelin şimdi sizlere 7 yıldır akıllı telefonlarımızda kullanmış olduğumuz Android ile ilgili aşırı konuşulmayan özelliklerinden bahsedelim.

1- Android’in yaratıcısı eski bir Apple yöneticisiydi

Evet, enteresan değil mi? Google ve Apple her daim kanlı bıçaklı rakipler değillerdi. Bir zamanlar aralarından su sızmıyordu. O zaman içerisinde, Google daha Android’i tasarlamamıştı zira. Apple yönetim kurulu başkanlarından olan Eric ne zaman konumunu bırakıp Google’a geçti, kıyamet işte o zaman koptu. iOS geliştirilme aşamasındayken ayrılan Eric Schmidt’in Android’in geliştirilip kullanıma sunulmasında önem arz eden bir rolü mevcut.

Eric Schmidt

Hatta Schmidt’in ayrılmasından sonrasında Steve Jobs bir bildiri yayınlamış ve Schmidt’in Google beraberinde olan yakınlığının Apple saflarındayken başlamış olduğunu açıklamış idi. Steve Jobs’un bu bildirisi esasta Schmidt’in henüz ayrılmadığı, Apple yönetim kurulundan tamamen çıkarıldığını da ortaya koyuyor gibiydi.

2- Android versiyonlarının hepsi akıllı telefonlara gelmemiştir

Google, 2011 yılında Android 3.0 Honeycomb adlı bir versiyon yayınladı. Akıllı telefon kullanıcıları bu versiyonla hiç tanışma fırsatı bulamadılar. Android Honeycomb bilhassa tabletler için tasarlanmış bir versiyondu. Honeycomb bunun yanı sıra en kısa ömürlü Android versiyonlarından de biri oldu. Kullanıcılar bu versiyondan nefret etmişlerdir. Görüşler ve eleştirilerden dolayı bıkan Google ilk defa ara bir güncelleme yayınlayıp versiyonu tertiplemek yerine, direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich versiyonuna atlamak mecburiyetinde kaldı.

Aşağıdaki görüntü Android 3.0 Honeycomb’a ait.

Android 3.0 Honeycomb

3- Android Sürekli Şekerleme İsimleri Kullanmadı

Android işletim sisteminin ilk halka açık versiyonunun adı Android 1.5 Cupcake olarak tanımlanır. Bu kuşkusuz yanlış değil. Fakat Google Android versiyonlarına çörek-börek ve tatlı isimleri koymaya bu versiyondan itibaren başladı. Bundan bir önceki versiyonların adı Astro Boy, Bender, R2-D2 benzeri tek nesnelliği işaret etmeyen sıfatlardandı.

4- 1 Milyardan Daha Fazla Cihaz Android Kullanıyor

Akıllı beyaz ev eşyaları, araba kontrol sistemleri, DLSR görsel cihazları ve benzeri yaşamımıza girmiş birçok elektronik makine bugün Android işletim sistemi kullanıyor. Buna bağlı olarak akıllı telefonları da ekleyecek olursak 1 milyardan çok makine beraberinde esasta Google hükümdarlığını ilan etmiş durumda. Dünya nüfusunun 7 milyarı bulduğu günümüz çerçevesinde 2 milyara yakın bireyin resmi olarak bir Android makineyi aktif olarak kullandığı saptanmış.

5- Android yazılımların olağanüstü yükselişi

yapacağın uygulamayı caps

Apple App Store2dan hemen sonrasında 2008 senelerinde hizmet sunmaya başlamakta olan Google Play Android yazılım mağazası bugün dünyanın en kalabalık mağazalarından biri. 2008 senelerinde adı Google Android Market olarak açılan bu oluşum ismini 2012 yılında Google Play olarak yeniledi. Bugün raflarında 1.5 milyon yazılım bulunmaktadır. Apple App Store bu orana henüz ulaşabilmiş değildir.

6- Her Android Telefon Birbirinin Aynısı Değil

Açık kaynak kodu Android’i işletim sistemi olarak benimseyen akıllı telefon üreticileri, dizaynda da bir kaynağa bağlı kalmak istememişlerdir. Bundan kaynaklı pazarda 20’nin üstünde birbirleri ile alakası bile olamayan Android telefon dizaynı bulabilmek mümkün. Bu durum hem tüketiciyi özgür kılmaktadır üstelik smartphone sektöründe revizyonların sürdürülebilir olmasına yol açabiliyor. Bazı markalar kemikleşmiş dizaynlar kullansalar da kesinlikle bir diğer marka dizaynda bir farklılık yapıyor. Pazar canlanıyor, seçme şansı oldukça yükseliyor. Aslında Android’in akıllı telefon piyasaının yüzde 80’nine sahip olmasının en önem arz eden nedenlerinden bir tanesi de bu.

7- Android Logosunun Hikayesi

Android

Açık kaynaklı işletim sistemlerine dikkat etmelisiniz. Birçoğunun da bir maskotu mevcut, Linux’un Pengueni olduğu gibi. Bir konserve kutusundan esinlenmiş olan Google’ın bu ufak yeşil robotu esasta tuvaletlerin kapılarında asılı duran kadın-erkek sembollerini de andırır. Fakat maskülen bir logo olarak bilinir. Goggle’ın tüm logolarının altında Irina Blok ismini görebilmekteyiz. Android logosunun yaratıcısı da o. Zaten bu logo sebebiyle ilk versiyonlarından birinin adı Star Wars’un güzel silindirik robot modeli R2-D2 olarak belirlenmişti Fakat telif problemi yaşanmasın diye değiştirilmişti.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap