Altın Fiyatları Ne Olur ? Düşer mi Yükselir mi ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Altın Fiyatları Ne Olur ? Düşer mi Yükselir mi ?
Tanıtım Yazısı

Altın Fiyatları Ne Olur ? Düşer mi Yükselir mi ?

Altın ülkemizde olduğu gibi dünyanın hemen hemen her ülkesinde takip edilmekte olan bir yatırım aracıdır. Bu nedenle altın fiyatları üzerinde yaşanan dalgalanmalar dikkat çekici olmaktadır. Ülkemizde altın denildiğinde gram altın veya çeyrek altın akla gelmektedir. Yurtdışında ise ons altın takibi yapılmaktadır. Özellikle forex platformunda işlem yapan Türk yatırımcılar da ons altın fiyatlamalarını yakından takip etmektedirler. Bu yazı içerisinde altın fiyatları nelerden etkilenir ? Altın yükselir mi düşer mi ? Altın fiyatları ne olur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

  • Merkez Bankaları Faiz ve para politikaları altın fiyatlarını etkiler.
  • Dolar endeksinde yaşanan iniş ve çıkışlar altın fiyatlarını etkiler.
  • Dünyada yaşanan savaş ve terör olayları altın fiyatlarında yükselişe neden olur.
  • Arz ve Talep dengesi altın fiyatlarının yön tayini açısından oldukça önemli bir faktördür.
  • Türkiye’de yaşanan olumsuzluklar gram altın ve çeyrek altın fiyatına etki eder ancak ons altın fiyatına etki etmez.
  • Dünya genelinde büyüme ve enflasyon oranları altın fiyatları üzerinde etkili olabilmektedir.
  • Özellikle Abd’den gelen ekonomik veriler ve Abd’nin ekonomik gidişatı altın üzerinde en etkili faktörlerin başında gelmektedir.

Altın Fiyatları Yükselir mi – Düşer mi ?

Altın fiyatları 2019 yılı başından itibaren yükseliş yönlü eğilimini korumaktadır. Özellikle Fed’in 2019 yılı ortalarında faiz indirimi beklentileri oluşması ile beraber ons altın fiyatında yükselişlerin bir süre daha devam edebileceği beklenmektedir. Uzmanlar altın yorumları içerisinde 2020 ilk çeyreğine kadar ons altın fiyatında 1,500 dolar üzeri bir fiyatlama görmenin mümkün olacağını belirtmekteler. Ancak yine de her türlü fiyatlamaya hazırlıklı olmakta fayda var. Analistlerin çoğunluğu yükseliş beklerken, doların önümüzdeki zaman diliminde daha da değer kazanacağını belirten ve bu nedenle altında düşüş bekleyen analistlerin de olduğunu belirtmekte fayda var.

Yüzlerce yatırımcının altın fiyatları ile ilgili yorum yaptığı ve görüş alışverişinde bulunduğu adresi takip ederek güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz. Güncel altın fiyatları hakkında bilgiler edinebileceğiniz sayfada yatırımcılarla kendi altın tahminlerinizi ve analizlerinizi de paylaşabilirsiniz. İlgili sayfaya buradan ⇒  Altın Yorumları ulaşabilirsiniz.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları yukarı da da belirtildiği üzere bir çok faktörden etkilenebilmektedir. Ons altın fiyatını etkileyen en önemli faktör Fed’in faiz kararı olacak gibi görünüyor. Piyasalarda Abd Merkez Bankası Fed’in faiz indirme ihtimali konuşuluyor. Bu nedenle de ons altın tarafında pozitif bir hava esiyor denilebilir.

Önümüzdeki dönemde altın fiyatları ne olur sorusunun cevabı Fed’in faiz kararı ve para politikasında saklı gibi duruyor. Fed’in piyasa beklentilerine paralel olarak 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi altın fiyatlarında pozitif havanın devam etmesini sağlayabilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap