Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Mobil » Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ?
Mobil

Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmelidir ?

Akıllı telefon devrindeki en büyük sorun hali hazırda şarj sorunudur. Kullanıcılar şarjlarını daha verimli kullanmak için, daha tasarruflu kullanmak için uygulamalar kullanıyorlar. Ama en önemli kısım olan; bataryaları doğru bir şekilde kullanıyor muyuz ? kısmını atlıyorlar. Bu yazımızda sizlere batarların verimli kullanımıyla ilgili maddeler paylaşacağız.

Orjinal Şarj Aletleri Kullanın!

Kesinlikle cihazınızın orjinal şarj aletinden başka bir şarj aletiyle cihazınızı şarj etmeyin. Şarj aletinizde sorun oluşursa orjinal bir şarj aleti satın alın. Kesinlikle farklı bir markaya ait cihazınıza ait olmayan bir şarj aletini kullanmayın. Aksi taktirde telefonunuzun şarjıyla günü çıkartamaya bilirsiniz.

Şarj aletiniz orjinal olduğu sürece sabaha kadar şarjda kalmasında herhangi bir sakınca yok. Akıllı telefonların batarlayarı lityum-iyon batarya olduğu için şarj 100% olduğu anda otomatik olarak gelen akımı keser.

Bataryanız %0’ı Görmesin!

Bataryanızı kesinlikle sıfırlamayın. Telefonunuz şarj uyarısı verdiğinde şarj edin. Kesinlikle %0’a indirmeyin. Bu eski kuşaklardan kalma bir alışkanlıktır. Lityum bataryalar %15’de şarj edilmeye göre tasarlanmıştır. Eğer cihazınızı bir kaç kez %0’a indirip şarj ederseniz bataryanız anormal bir hale gelecektir.

Telefonunuzu Şarj Olurken Çekmeyin!

Telefonunuz şarj olurken yarıda kesmeyin. Eğer yarıda kesilirse %15’e kadar kullanıp tekrar şarj’a takın.

Telefonu İlk Alınca 24 Saat Şarj’da Kalma Safsatası

İlk cep telefonunun çıktığı yıllardan günümüze kadar gelen bu alışkanlık hala uygulanmakta. Neymiş efendim telefonu ilk aldığında 24 saat şarj’da kalmalıymış. Efendim, bu eski telefonlarda bile maksimum 16 saat’tir. 24 Saat nerden çıktı. Akıllı telefonlarda ise bu maksimum 6 saattir. Boş yere 24 saat bekleyerek zaman kaybetmeyin.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap