ADS (Alternate Data Streams) Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » ADS (Alternate Data Streams) Nedir ?
Bilgisayar

ADS (Alternate Data Streams) Nedir ?

ADS, Alternate Data Streams kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçesi Alternatif Veri Akışı demektir.

Microsoft dosya sistemi olan NTFS ( New Technology File System)‘in ortaya çıkışından beri ismi anılan bir terim. NTFS dosya sistemi Microsoft mühendisleri tarafından geliştirilirken Macintosh’un eski işletim sistemi olan NFS (Hierarchical File System)‘i desteklemek amaçlı oluşturulmuştur. NFS çalışma mantığı olarak bir dosyayı iki parçaya bölerek çalışmakta ve dosya ayarlarını gizli olarak orijinal dosyanın içinde tutmaktaydı. Bu desteği NTFS dosya sistemine de entegre etmek isteyen Microsoft aslında Hackerların çok fazla kullanacağıbir açığı farkına varmadan oluşturmuştu.

Bu açık herhangi bir dosyanın bir dosyanın içine başka dosya ve dosyalar gizlemeyi sağlıyordu. Günümüzde de en çok kullanılan dosya saklama yöntemi haline geldi. Bu açık sayesinde 1kb’lık bir metin dosyasının içerisine boyutunu kesinlikle değiştirmeden 100’lerce Megabyte veri saklamak mümkün. Veriyi sadece tam olarak hangi isimle nerede olduğunu bilen kişi çalıştırabilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap