Bilgisayar USB’yi Görmüyor Sorunu Çözümü

Bilgisayarınıza USB Flash Bellek taktığınız zaman, bilgisayara takıldığına dair ses alıyorsanız fakat USB flash beller bilgisayarınız tarafından görülmüyorsa anlatacağım adımları uygulamalısınız.

USB belleğin bilgisayar tarafından görülmemesinin bir kaç nedeni vardır. Bunlar; USB belleğin bağlantı kablosunun hasarlı olması, USB portun bozulmuş olması ve USB belleğin yanlış dosya sistemine sahip olması’dır. USB portun veya bağlantı kablosunun bozulmuş olması gibi sorunları buradan düzeltemeyiz ama yanlış veya hasarlı dosya sistemine sahip olması gibi bir sorunu buradan anlatacağım yöntem sayesinde çözebiliriz.

USB Flash Belleği bilgisayarımıza bağladık. Bilgisayardan USB bağlanma sesi geldi fakat bilgisayarıma girince USB görünmüyor ise belleğimiz muhtemelen yanlış veya hasarlı bir dosya sistemine sahiptir. Bunu anlamak ve sorunu düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

Hazırsak Başlayalım!

Windows + R tuş kombinasyonunu uygulayarak veya Başlat>Çalıştır adımını uygulayarak çıkan kutucuğa diskmgmt.msc yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

*Eğer yukarıdaki adımı uygulayamazsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. İki yol’da bizi Disk Yönetimine götürecektir. 

Masaüstüne girerek “Bilgisayarım’a” sağ tıklıyoruz ve “Yönet”e giriyoruz. Buradan Depolama sekmesi altında bulunan “Disk Yönetimine” giriyoruz.

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi 14,45Gb’lık alan ayrılmamış olarak görünüyor. Bu bizim USB belleğimizle aynı boyuta sahip. USB bellek bilgisayar tarafından okunuyor fakat yanlış dosya sistemine sahip olduğu için görüntüleyemiyoruz.

Sorunu çözmek için bu alana sağ tıklayıp “Yeni Basit Birim” kısmına tıklamamız gerekiyor. Ardından İleri, İleri, İleri diyerek yeni bir birim oluşturuyoruz.

Son olarak USB belleği bilgisayardan çıkartıp tekrar takarsak sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

WhatsApp Web Çevrimiçi Durumunu Gizleme

WhatsApp, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. İnternet üzerinden karşılıklı mesajlaşmayı, dosya alışverişi yapmayı ve aramayı dahi sağlayan WhatsApp uygulaması operatörlere ödediğimiz sms ve arama ücretlerinden kurtulmamızın tek yolu. Zaten WhastApp uygulamasını bu kadar popüler kılan da bu tarz avantajları. 

İlk çıktığı zamanlarda sadece basit bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a zamanla arama, dosya gönderme, hikaye paylaşma gibi bir sürü özellik eklendi ve WhatsApp basit bir mesajlaşma uygulamasından öte bir sosyal ağ halini aldı. Listenizdeki kişilerin çevrimiçi olup olmadıklarına, mesajınızı okuyup okumadıklarına bile bakabiliyorsunuz.

Lakin bu özelliklerden birisi olan çevrimiçi durumu WhatsApp Web kullanıcıları için pek de avantajlı olmuyor. Bilgisayarınız önünüzdeyken telefondan mesaj yazmayı tercih etmeyeceğiniz için tarayıcının bir köşesinde whatsapp web’i açık bırakıyorsunuz ve birisi size mesaj attığı zaman bildirim geliyor. Fakat whatsapp web bir köşede açık olduğu zaman siz sürekli olarak çevrimiçi görünüyorsunuz ve bu sizin için rahatsız edici olabiliyor. Bu yazıda anlatacağım yöntem sayesinde whatsapp web kullanırken çevrimiçi durumunuzu gizleyebilirsiniz.

WhatsApp Web Çevrimiçi Durumu Nasıl Gizlenir ?

WAIncognito isimli chrome eklentisi sayesinde whatsapp web’de çevrimdışı olarak gezinebilir listenizdeki kullanıcılar ile çevrimdışı olarak sohbet edebilirsiniz. Hatta bu durumu fark eden arkadaşlarınız çevrimdışı iken nasıl sohbet edebildiğinizi size soracaktır.

 • Bu adrese tıklayarak WAIncognito eklentisini chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.
 • Ardından eklentiyi aktifleştirip WhatsApp Web‘e girmeniz yeterli olacaktır.
 • Giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir menüyle karşılaşacaksınız buradan ayarları aşağıdaki şekilde yaparsanız WhatsApp Web’de gizli gizli sohbet edebilirsiniz.

 

Microsoft Office 2010 – 2013 – 2016 Full Yapma

Microsoft şirketi tarafından geliştirilen Office yazılımının hemen hemen tüm sürümlerini etkinleştirmek için izlemeniz gereken adımları bu yazıda anlattım.

Microsoft Office 2010 , Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016 sürümlerini aktif etmek için KMSpico isimli bir yazılım mevcut. Bu yazılım sayesinde istediğiniz bir office sürümünü saniyeler içerisinde full yapabiliyorsunuz.

Hazırsak Başlayalım!

 • Buraya tıklayarak KMSpico yazılımını bilgisayarımıza indiriyoruz.
 • Program kurulumuna başlamadan önce antivirüs programını devre dışı bırakıyoruz.
 • Programı Next, Next mantığıyla bilgisayarımıza kurduktan sonra çalıştırıyoruz.
 • Programı çalıştırıyoruz ve üst kısımdan Tokens sekmesine geçiyoruz.
 • Aşağıdaki görselde olduğu gibi buradan full yapmak istediğimiz office sürümünü seçiyoruz ve sol kısımda bulunan anahtar sembolüne tıklıyoruz.

 • Son olarak Main sekmesine gelerek kırmızı butona tıklıyoruz. “Program Complete” sesini duyarsanız işlem başarıyla tamamlanmış demektir.

Ayrıca farklı bir yöntem kullanarak anlattığım Microsoft Office 2016 Full Yapma isimli yazımıza da ulaşabilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Aktif Edilir ?

Android işletim sistemli bir telefon veya tablete sahipseniz “USB Debugging” veya Türkçe olaraj “USB Hata Ayıklama” kavramını illaki duymuşsunuzdur. Bu yazıda USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Aktif Edilir bunu anlatacağım. 

USB Hata Ayıklama Modu Nedir ? 

USB Hata Ayıklama Modu, genellikle android uygulama geliştiricileri tarafından kullanılan cihaz ile android yazılım geliştirme kiti(sdk) yüklü bilgisayar arasında bağlantı kurmaya yarar. Bunun gibi bir çok örnek mevcut. Kısacası bu modu aktif ederek bilgisayarınız üzerinden telefonunuza veya tabletinize daha yüksek bir müdahale yapabilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Aktif Edilir ?

 • Cihazınızdan Ayarlar‘a girin.
 • Öncelikle telefonunuzda geliştirici modunu aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki görselde olduğu gibi “Telefon Hakkında” kısmına giriyoruz.

 • Açılan kısmın en altına gelerek “Derleme Numarası” yazan yere 3-5 kere basın.
 • Artık geliştirici seçenekleri sizde de açıldı.
 • Yukarıdaki resimde olduğu gibi “Telefon Hakkında” seçeneğinin üstündeki “Geliştirici Seçenekleri”ne girin.
 • Ardından aşağıdaki görselde olduğu gibi “USB Hata Ayıklama” seçeneğini bulup aktif hale getirin.

USB Hata Ayıklama Modu Aktif etme işleminin sonuna geldik. Her türlü destek ve sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

Tencent Gaming Buddy “Failed To Start” Hatası Çözümü

PlayerUnknown’s Battlegrounds veya PUBG olarak bildiğimiz oyun battle royal türünün zirvesi konumunda bir oyun.

Ücretli olarak bilgisayarlara gelen oyun daha sonraları da mobil versiyonu ile ücretsiz olarak dağıtılmaya başladı ve aldı başını gitti. Hemen hemen herkesi PUBG oynarken görür olduk. Tencent şirketi tarafından çıkartılan bir emulator sayesinde PUBG Mobile‘ı bilgisayarınız üzerinden rahatça oynayabiliyorsunuz.

Her uygulamada olduğu gibi bu emulator’de de sorunlar çıkabiliyor. Bu yazıda bahsedeceğimiz hata  Tencent Gaming Buddy uygulamasında oluşan “Failed to start the emulator.The emulator was not properly closed.Please restart the emulator or the computer and try again later” şeklinde bir hata. Hatanın çözümünü bir kaç yöntem kullanarak göstereceğim ve bu sorundan kesin olarak kurtulacaksınız.

Yöntem 1

 • Oyuna girerken aşağıdaki görselde olduğu gibi hatayla karşılaştıysanız yapmanız gerekenler oldukça basit.
 • Uyarı penceresinde bulunan “Ok” butonuna tıklayın ve sağ kısımdaki menülerden arka arkaya iki pencere simgesi bulunan “Multi-window” butonuna tıklayın. Oyun tekrar açılmaya çalışacaktır bu uyarıyla tekrar karşılaşırsanız yine “Multi-window” butonuna tıklayın.

Yöntem 2

 • Hata mesajında da belirtildiği gibi bilgisayarınızı veya Tencent Gaming Buddy uygulamasını yeniden başlatın.

Yeni yöntemler buldukça eklemeye devam edeceğim. Umarım yararlı olmuştur.

Apex Legends Oyundan Atma Sorunu Çözümü

Battle Royale tarzı oyunlar son zamanlarda aldı başını gitti. PUBG, Fortnite vs. derken battle royale kategorisine bir oyun daha eklendi; Apex Legends. Apex Legends ücretsiz olarak oynanabiliyor ve Titanfall oyunuyla aynı evrende geçiyor. 

Ne yazık ki bir çok oyunda olduğu gibi Apex Legends oyununda da belli başlı hatalar mevcut. Bunlardan en sık rastlananı ise oyundan atma sorunu. Bu sorun çok can sıkıyor ve oyuncuları oyundan soğutuyor. Zamanı belirli olmaksızın her an oyundan atabiliyor. Birinci olmaya çok yakınken oyundan atabiliyor, tam bir çatışmanın ortasındayken oyundan atabiliyor. Oyundan attığı zaman da tekrar maça bağlanma şansınız bulunmuyor, yeni maç açmanız gerekiyor.

Yöntem 1

Origin üzerinden My Game Library sekmesine gelin ve Apex Legends‘a sağ tıklayıp “Repair” butonuna tıklayın. Oyunun dosyaları taranıp eksik veya bozuk varsa onarılacaktır.

Yöntem 2

Oyunun grafik ayarlarından V-Sync’i disable durumuna getirin. Display Mode kısmını da Borderless olarak ayarlayın.

Yöntem 3

Bilgisayarınızın ekran kartı, driver gibi güncellemelerini yapmayı unutmayın. Oyunun bu yüzden de kapanıyor olabilir.

Apex Legends oyundan atma sorunuyla ilgili kesin bir neden söyleyemiyoruz. Umarız bu yöntemler işinize yaramıştır.