1 Cent Kaç TL? – Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » 1 Cent Kaç TL?
Tanıtım Yazısı

1 Cent Kaç TL?

Bugün sizlere 1 cent kaç TL sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabileceksiniz. Cent, ¢ üzeri çizili şekilde ifade edilen bir para birimi olarak karşımıza çıkar. Centler temel para birimlerinin bir bölü yüzüne eşit gelir. Kelime köken olarak Latinceye dayanır. Cent kelimesi Cemtum’dan gelen 100 anlamına gelir. Madeni para içinde cent kullanılır. 1 cent 1 doların 1/100’üne eşit olduğu düşünülür ise, doların kaç TL’ye hesap ettiğinden bu rakam bulunabilir. Eğer 1 dolar 5 TL olur ise 1 cent de 0.05’e tekabül etmiş olur.

Günümüzde Kullanılan Para Birimleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan para birimleri çeşitli amaçlar için kullanılır. Para temel olarak önemli bazı işlevleri yerine getirmek için kullanılır. Bu işlevler, değer ve hesap birimi işlevi, değişim aracı olarak kullanılma işlevi, İktisat aracı olarak kullanılma işlevi, spekülasyon ve değer biriktirmeye yönelik işlevleri vardır. Günümüzde tedavülde olan ve en çok kullanılan on on iki kadar para birimi vardır.

Gününüzde kullanılan para birimleri şu şekildedir;

 • Amerikan doları
 • Euro
 • İngiliz sterlini
 • Japon yeni
 • Kanada doları
 • Avusturalya doları
 • İsviçre frangı
 • Türk Lirası
 • Singapur doları
 • Hong kong doları
 • Güney Afrika Cumhuriyeti rand’ı

Dolar dünyada en çok kullanılan ve en güçlü para birimi olma unvanına sahip olan bir paradır. Görüldüğü üzere pek çok ülkenin kendine ait Doları bulunur.

Paranın İcadı Nasıl Oldu?

Günümüzde dünya üzerinde iki yüzden fazla kullanılan para birimi olduğu bilinir. Türkçeye para kelimesi Farsça pare olan kelimeden geçmiş bulunur. Herkesin bildiği üzere Lidyalılar parayı ilk icat eden kişilerdir. İlk icat ettiklerinde paraya sikke adı veriliyor idi. Paranın üretimi gümüş, bakır, nikel, altın, alüminyum ve tunç gibi metal alaşımlar ile oluyordu.

İlkel dönemlerde ticaret takas yöntemiyle dönüyordu. Fakat paranın icat edilmesi ile birlikte hem takas yöntemi yerine kullanıldı hem de daha kullanışlı bulunarak diğer yapılan arayışlara son vermiş oldu. 910 yılında ilk kağıt para, Çin’de geliştirilerek başlandı.

Türk Lirasının Öyküsü Nedir?

84 yıllık bir tarihe sahip olan Türk Lirası Türkiye cumhuriyeti tarihinde 1 milyon lira olan banknot ile 1995 yılında tanıştı. 1000 TL artık madeni para olmamaya başladı. 1990’lı yıllar da 1 milyonluk para yeterli gelmeyince 5, 10 ve 20 milyon liralık banknotlar çıkarıldı. Yeni Türk Lirası birimi milyon lira olarak değişikliğe uğradı. Bu arada TL işareti hakkında detaylı bilgiye ylaşabilirsiniz.

Sıfırlar karmaşa yarattığı için 2000 li yıllarda para reformu planlanmış oldu. Türkiye’de ilk defa sıfır atma operasyonu için 28 Ocak 2014 tarihinde kanun çıkarıldı. 1 Ocak 2005 tarihinde sıfırlar atıldı ve yeni paralar piyasaya sürülerek 5, 10, 20, 50 ve 100 olan kupürler ortaya çıktı. Halkın sıfırsız olan paralara kolay alışması için de bir önceki kupüre eş şekilde dizayn edildi. Sadece 50 ve 100 lira olan paralarda yeni tasarımlar vardı.

Yeni Türk Lirasına geçiş için 1 Ocak 2005 tarihi önemli bir zaman olarak tarihe geçti. İstikrarlı ve kalıcı bir karar olması sebebi ile bilgilendirmeye yönelik afişler ve kitapçıklar basıldı. Kolay adaptasyon sağlamak için radyo televizyonlarda bilgilendirme amacı ile tanıtımlar yapıldı. Şu anda kullanmış olduğumuz Türk Lirası banknotları dokuzuncu emisyon 1 Ocak 2009 tarihi ile piyasaya sürüldü.

9. emisyon ile 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liradan oluşurken ilk defa 200 lira kupürü kullanılmış olacaktı. Her emisyon da dönemlerin izleri paralar üzerinde taşımış oldu. 5 lirada Meclis binası ve bozkurt vardır. Fakat ikinci emisyon ile birlikte paraların üzerinde anıtlar ön planda idi. Üçüncü emisyon ile beraber köylü figürleri yer alarak değişikliğe uğramış oldu.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap